فهرست بستن

یبوست Constipation

تعریف :
یبوست یا خشکی مزاج عارضه ای در دستگاه گوارش است که به موجب آن مواد دفعی در روده بزرگ سفت می شوند و دفع آن ها با درد و سختی همراه می شود. دفعات اجابت مزاج از سه مرتبه در روز تا سه بار در هفته طبیعی می باشد. کسی که دفع سخت و طولانی داشته باشد یا احساس دفع ناکافی کند و یا کمتر از سه بار در هفته دفع داشته باشد می گوئیم یبوست دارد.

علت :
علت اصلی معمولاً کندی سرعت عبور مواد غذایی از کولون ( روده بزرگ ) و یا اختلال دفع است. برخی از بیماری ها سبب یبوست می شوند مانند کم کاری تیروئید ، دیابت ، تومور ها و سرطان های روده. عوامل شایعی که یبوست را تشدید می کند عبارتند از نوع رژیم غذایی ، کم مصرف کردن مایعات و نداشتن فعالیت فیزیکی مناسب. مصرف برخی دارو ها مانند داروهای ضد فشار خون و برخی از داروهای پایین آورنده چربی خون نیز در ایجاد یبوست موثرند. شرایط فیزیولوزیکی مانند حاملگی ، افزایش سن ، بیماری هایی که با کاهش حرکت همراه اند مانند قطع نخاعی یا بیماری های عضلانی مانند دیستروفی عضلانی نیز از علل یبوست به شمار می روند.

درمان :
در صورتی که بیماری زمینه ای ( مانند کم کاری تیروئید ) سبب پیدایش یبوست شده باشد ، باید بیماری زمینه ای درمان شود. در غیر اینصورت اولین راه درمان آن تغییر در نحوه رژیم غذایی است که به بیمار مصرف مواد غذایی پر فیبر مانند سبزیجات ، افزایش مصرف میوه جات ، عدم استفاده از غذا های پر چرب و سرخ کرده ، افزایش تحرک و فعالیت و نیز نوشیدن مایعات کافی توصیه می شود. روش دوم استفاده از دارو ها می باشد. از آنجاییکه مصرف داروهای شیمیایی در درمان یبوست عوارض بسیار دارند بهتر است از دارو های گیاهی استفاده نمود.