فهرست بستن

موارد مصرف کپسول کربوگل گل دارو :

ضد نفخ، حاوی پودر زغال فعال گیاهی و اسانسهای گیاهی

قیمت برای مصرف کننده :

25000 تومان

شکل دارویی :

کپسول در بسته های ۳۰ عددی.

دستور مصرف :

بزرگسالان دو کپسول ۲ بار در روز بعد از غذا و یا طبق دستور پزشک معالج مصرف شود.

اجزا فرآورده :

 مواد به کار رفته در هر کپسول عبارتند از:

زغال فعال گیاهی، پودر میوه رازیانه، پودر زیره سیاه، پودر انیسون ستاره ای، عصاره خشک برگ بادرنجبویه، پودر زیره سبز، عصاره خشک بابونه، اسانس نعناع و اسانس مرزنجوش

مواد موثره :

زغال فعال گیاهی با فعالیت جذب سطحی. رازیانه: آنتول، استراگول و لیمونن.

بابونه: فلاونوئیدهای (فلاون، گلیکوزیدها، اپی ژنین، کوئرستین)، هیدروکسی کومارین ها و بیزابولول

نعناع: منتول، فلاونوئیدهای اپی ژنین و دیوسمتین

زیره سبز: کارون و لیمونن . زیره سیاه : کومین آلدئید، گاماترپن و بتاپی تن.

بادرنجبویه: سیترالa,b، ژرانیال، اکسید کاریوفیلن، لینالول و فلاونوئیدها.

انیسون ستاره ای: آنتول، لیمونن و فلاونوئیدهای روتین و کامفرول.

مرزنجوش: ترکیبات سیس – ساپی نن و ترپی فلاونوئیدهای دیوسمتین و لوتئولین

نکات قابل توصیه :

زغال فعال گیاهی می تواند مانع جذب برخی داروها از روده شود. بنابراین توصیه می شود این محصول ۲ ساعت قبل از یا بعد از داروهای تجویز شده، مصرف شود. مصرف طولانی مدت این دارو به عنوان ضد نفخ توصیه نمی شود. از مصرف دارو همراه با شیر و شربت های داروئی خودداری گردد.

عوارض جانبی :

عوارض خاصی از این دارو تا به حال گزارش نشده است. در موارد محدودی ممکن است. اختلالات گوارشی مثل استفراغ یبوست یا اسهال بروز نماید. این فرآورده تیره شدن مدفوع را نیز به همراه دارد که به دلیل وجود زغال فعال گیاهی است.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی :

مصرف این دارو در بارداری و شیردهی توصیه نمی شود.

مکانیسم اثر و آثار فارماکولوژیک :

 کلیه ترکیبات گیاهی موجود در این فرآورده دارای اثرات شناخته شده ای در درمان بیماری های گوارشی می باشند. زغال فعال گیاهی نیز در بسیاری از فرآورده های دارویی موثر در درمان بیماری های گوارشی به عنوان جاذب گاز وارد شده است.

بابونه دارای اثر ضد زخم معده و اثنی عشر، ضد اسپاسم و ضد التهاب است. اثر ضد اسپاسمی بابونه مربوط به فلاون ها مخصوصاً اپی ژنین، آلفا بیزایولول و سایر اسانسهای فرار می باشد. براساس مندرجان کمیسیون E از کشور آلمان، فلاونوئیدهای اپی ژنین و لوتئولین و کوئرستین عمدتاً مسئول اثر ضد اسپاسم و بادشکن بابونه هستند.

مطالعات بالینی نشان داده است که روغن در درمان بعضی از علائم سندرم روده تحریک پذیر می باشد عصاره برگ نعناع قادر است انقباض ناشی از استیل کولین و هیستامین را در ایلیوم خوکچه هندی مهار کند. در مطالعات متعدد اثر ضد اسپاسم ترکیبات فلاونوئیدی موجود در رازیانه انیسیون ستاره ای، زیره و مرزنجوش به اثبات رسیده است، همچنین این مواد موجب تقویت سیستم گوارشی و عملکرد بهتر دارو می شوند.

هر یک از گیاهان به کار رفته در این فرآورده به تنهایی دارای اثرات مفیدی بر دستگاه گوارش می باشند و ترکیب آنها در فرآورده کربوگل، موجب تشدید اثر ضد اسپاسم این دارو شده است. افزون براین ترکیبات گیاهی همراه با زغال فعال در این فرآورده باعث جذب سریع و حذف گازهای معدی – روده ای می شوند.

Posted in کپسول،گل دارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
20 × 29 =