فهرست بستن

موارد مصرف کپسول لیپوهرب گل دارو :

پایین آورنده کلسترول و تری گلیسرید و بر طرف کننده اختلالات ترشح صفرا

قیمت برای مصرف کننده :

22500 تومان

شکل دارویی :

کپسول در بسته های ۳۰ عددی.

دستور مصرف :

بزرگسالان و نوجوانان بالاتر از ۱۲ سال روزی سه مرتبه هر بار یک کپسول قبل از غذا.

اجزا فرآورده :

 هر کپسول حاوی ۶۴۰ میلی گرم از عصاره خشک گیاهان خرفه Portulaca oleracea، شوید Anethumgraveolens، کنگر فرنگی Cyanara scolymus، شنبلیله Trigonella foenum-graecum و زرشک Berberis vulgarisمی باشد.

مواد موثره :

تخم خرفه: حاوی نشاسته و روغن محتوی سیتوسترول و اسیدهای چرب پالمتیک، اولئیک و لینولئیک می باشد.

برگ شوید: حاوی ۴%-۲% اسانس می باشد که قسمت اعظم آن از کارون تشکیل یافته است. افزون بر این در شوید لیمونن، فلاندرن، ترپن و مقادیر کمی رزین و تانن یافت می شود.

برگهای کنگر فرنگی: دارای اسیدهای فنولیک تا ۲%، اسید کافئیک، سینارین، اسید کلروژنیک و فلاونوئیدها است.

میوه زرشک: حاوی اسیدهای سیتریک، مالیک و ویتامین C بوده و مشتقات آنتوسیانین، رزین و تانن نیز در آن یافت می شود.

تخم شنبلیله: حاوی ۵۰% پروتئین، موسیلاژ، کولین آلکالوئید تری گونلین و ساپونین های استروئیدی و اسانس می باشد.

موارد منع مصرف و احتیاط :

به علت وجود گیاه کنگر فرنگی در فرمولاسیون این فرآورده، دارو را نباید در ناراحتی های شدید کبدی مثل تنگی و انسداد مجاری صفراوی، یرقان انسدادی و هپاتیت حاد ویروسی مصرف نمود. در مورد ازدیاد حساسیت آلرژیک به کنگر فرنگی و سایر گیاهان تیره کاسنی نیز منع مصرف دارد.

عوارض جانبی :

کسانی که به گیاهان داروئی حساسیت دارند، مصرف این دارو را با احتیاط انجام دهند.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی :

مصرف این دارو در خانم های باردار و شیرده توصیه نمی شود.

مکانیسم اثر و آثار فارماکولوژیک :

 گیاهان تشکیل دهنده کپسول لیپوهرب یکایک دارای اثرات فارماکولوژیکی متعددی می باشند که به طور منفرد و سینرژیسم موجب پائین آوردن تری گلیسیرید و چربی های خون گردیده علاوه بر کاهش LDL موجب افزایش HDL پلاسما نیز می شوند.

ترکیبات موجود در برگهای کنگر فرنگی سینارین و کلروژنیک اسید موجب وقفه بیوسنتز کلسترول و کم شدن لیپوپروتئین های خون می گردند.

افزون بر این ترکیبات موجود در کنگر فرنگی و میوه زرشک موجب ازدیاد ترشح صفرا شده دفع کلسترول را تشدید می نماید. ترکیبات موجود در تخم شنبلیله نیز دارای اثر مهارکنندگی بر آنزیم های لیپوژناز بوده و بدین وسیله موجب پائین آوردن تری گلیسرید خون می شوند.

مطالعات متعدد به اثبات رسانده است که ترکیبات امگا -۳ موجود در روغن تخم خرفه اثر بسیار بارزی در پائین آوردن تری گلیسیرید و چربی خون داشته و این ترکیبات هم اکنون در سطح گسترده ای به تنهائی یا همراه با مواد دیگر جهت کنترل چربی و کلسترول خون تجویز می گردند.

مطالعات تجربی متعدد بر روی حیوانات آزمایشگاهی و مطالعات بالینی روی انسان اثر بسیار مطلوب شوید بر فراکسیونهای مختلف چربی خون HDL و LDL را تایید نموده است.

مجموعه گیاهان کاهنده چربی خون در فرآورده لیپوهرب موجب کاهش چشمگیر LDL و تری گلیسیریدهای خون شده و HDL را افزایش می دهند. این اثر در پیشگیری و درمان بیماری های قلبی عروقی بسیار موثر و قابل ملاحظه است.

Posted in کپسول،گل دارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
30 + 23 =