فهرست بستن

موارد مصرف کپسول فیتولاکس گل دارو :
ملین فیبری، درمان یبوست های مزمن

قیمت برای مصرف کننده :
21300 تومان

شکل دارویی :
کپسول در جعبه های ۳۰ عددی.

دستور مصرف :
شبها نیم ساعت قبل از خواب ۲ کپسول با یک لیوان بزرگ آب و یا مایعات دیگر میل شود.

اجزا فرآورده :
هر کپسول حاوی پودر سبوس دار جو دوسر، پکتین سیب، پکتین گریپ فروت، پودر دانه کتان و پودر پوسته دانه اسفرزه می باشد.

مواد موثره :

جودوسر: حاوی نشاسته، پلی ساکارید های محلول، پتاگلوکان ها، مواد پروتئیک شامل کلیارین و آونین، ساپونین های استروئیدی شامل آوانا کوزیدهای A,B و استرول ها شامل بتاسیتوسترول و غیره

سیب: حاوی اسید مالیک و سیتریک، مشتقات اسید کافئیک، ترکیبات آروماتیک شامل ۲ – ترانس هگزنال و غیره و بالاخص پکتین و ویتامین های مختلف، گریپ فروت حاوی آلکالوئیدهای کافئین، نئوبرومین و نئوفیلین، اسیدهای فنولیک، پکتین و ویتامین Cو B

کتان: حاوی موسیلاژ، گلیکوزیدهای سیانوژنیک، لیوستاتین، اسیدهای چرب و پروتئین

اسفرزه: حاوی موسیلاژ، اسیدهای چرب، استروئیدهای آکوتین و مواد پروتئینی

موارد منع مصرف و احتیاط:

اسفرزه در بیماران مبتلا به تنگی پاتولوژیک دستگاه گوارش و انسداد روده ها، انسداد مربوط به فلج روده ها، اشکال در بلع و تنگی مری و یا بیماران دیابتی که تنظیم قند خون آنها دچار مشکلاتی است و در بیماران مبتلا به نارسائی لوزالمعده اگزوکرین منع مصرف دارد.

از آنجائیکه در اسفرزه انواع انتی ژن ها جستجو شده است در بیماران مبتلا به آسم و موارد آنافیلاکسی با احتیاط مصرف شود.

در طول درمان مصرف حداقل ۸-۶ لیوان آب در روز به منظور کمک به نرم شدن مدفوع و جلوگیری از کاهش آب بدن توصیه می شود. از مصرف دراز مدت خودداری شود، زیرا موجب وابستگی به آن می شود.

تداخلات داروئی:

وجودگیاهانی مانند کتان و اسفرزه در این فرمولاسیون جذب داروها را به تاخیر میاندازد.

جذب دیگوکسین و جذب لیتیوم همراه با این دارو کاهش می یابد. این دارو جذب داروهای ضد انعقاد کاربامازپین و داروهای ضد دیابت را نیز کاهش می دهد. بنابراین از مصرف توام آنها خودداری شود.

به طور کلی از مصرف همزمان داروهای دیگر با فیتولاکس خودداری شود.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی تحت نظر پزشک مجاز می باشد.

استاندارد شده :

براساس ۴-۳ میلی گرم اسید کلروژنیک

مکانیسم اثر و آثار فارماکولوژیک :

به طور کلی موسیلاژ و پکتین موجود در گیاهان مورد استفاده در فرمولاسیون فیتولاکس دارای اثر بارز نرم کننده و ضد اسپاسم بوده و حرکات دودی روده ها را افزایش می دهند.

اثر ملین اسفرزه مربوز به اثر تحریکی روی روده ها همراه با یک اثر کلینرژیکی است که یبوست را به طور موثری بر طرف می سازد. علاوه بر این روغن دانه های کتان اعمال دستگاه گوارش را تنظیم نموده و دانه های این گیاه حدود ۸ برابر وزن خود آب جذب نموده و حرکات دودی را از طریق افزایش فشار مکانیکی به جدار روده افزایش می دهد.

موسیلاژ موجود در این فرآورده موجب محافظت غشاء های مخاطی شده و مضافاً اینکه جاذب متابولیت های سمی تولید شده در روده ها بوده، نفخ را کاهش می دهد.

روغن کتان مهمترین منبع اسیدهای چرب امگا -۳ و لیگنان ها است که تولید اینترلوکین و فاکتور نکروز کننده تومور و لوکوترین ها را مهار کرده سطوح خونی اسید آلفا- لینولئیک و اسید ایکوزاپنتانوئیک را افزایش می دهد.

وجود ویتامین ها و املاح مختلف در گیاهان مورد استفاده در فرآورده فیتولاکس جایگزین بسیار مناسبی برای رفع کمبود این مواد در بدن می باشد.

Posted in کپسول،گل دارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
36 ⁄ 9 =