فهرست بستن

موارد مصرف کرم بالمرا اهورا دارو :

درمان تبخال ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس نوع یک

قیمت برای مصرف کننده :

۸۰۰۰ تومان

وضعیت موجودی محصول : موجود

 

شکل دارویی :

کرم، ظرف ۵۰ گرمی

دوره مصرف :

طول درمان با این کرم بین ۳ تا ۱۰ روز می‌باشد، ولی می‌توانید تا کاهش علائم بیماری مصرف آن را ادامه دهید

دستور مصرف :

روزانه ۲ تا ۴ مرتبه مقدار کافی از کرم را به ضخامت یک میلی‌متر بر روی موضع بمالید. این مقدار می‌تواند با دستور پزشک تغییر کند.

اجزا فرآورده :

عصاره گیاه بادرنجبویه ( ملیسا )

مواد موثره :

متیل سیترونلات، اوسیمن، سیترونلول، ژرانیول، نرول، سیزکوئیترپن‌ها شامل بتاکاریوفیلن و جرماکرن D، فلاونوئید، اسید کافئیک، اسید هیدروکسی بنزوئیک (رزمارینیک اسید)، اسید هیدروکسی سینامیک، مونوترپن‌ها، مونوترپنوئیدها شامل سیترونلال، سیترال a و b (ژرانیال و نرال).

عوارض جانبی :

استفاده از این کرم عوارض جانبی خاصی در پی ندارد. در صورت مشاهده‌ی عارضه‌ی جانبی، پزشک یا داروساز را مطلع سازید.

موارد منع مصرف :

کودکان زیر یک سال – حساسیت شدید به مواد تشکیل‌دهنده‌ی دارو – وجود دردهای ناشناخته در کودکان

تداخل دارویی :

هیچ‌گونه تداخل دارویی در مصرف همزمان این کرم و داروهای دیگر مشاهده نشده است.

مصرف در بارداری و شیردهی :

مجاز می‌باشد.

نکات قابل توجه : 

با بروز اولین علائم تبخال از این کرم استفاده نمایید. حتی‌الامکان دارو را با گوش‌پاک‌کن بر روی موضع قرار دهید. اگر برای قرار دادن کرم روی موضع از انگشتان خود استفاده می‌کنید، قبل و بعد از استفاده، انگشتان خود را به طور کامل بشویید تا از سرایت بیماری به نقاط دیگر جلوگیری شود. دقت کنید که کرم به نواحی اطراف موضع مالیده نشود.

چنانچه تا ۱۰ روز پس از مصرف دارو، تاول‌ها کوچک نشدند یا بهبود نیافتند به پزشک مراجعه نمایید و مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک مراجعه نمایید. مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید. اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردید درمان را مطابق دستورالعمل ادامه دهید.

شرایط نگهداری :

دارو را در دمای کمتر از °۲۵ سانتی‌گراد، دور از نور، رطوبت و دور از دسترس اطفال نگه دارید.

مکانیسم اثر و آثار فارماکولوژیک :

عصاره و اسانس گیاهان دارویی به طور فزاینده‌ای به عنوان داروهای جدید در بیماری‌های میکروبی و ویروسی کاربرد دارند.

زمانی که مقاومت ویروس هرپس سیمپلکس گسترش می‌یابد، از عوامل ضدویروسی استفاده می‌شود.

تبخال herpes (simplex type 1) عفونت شایع ویروسی است که پوست یا غشاهای مخاطی را درگیر می‌کند. خاصیت چربی‌دوستی اسانس بادرنجبویه سبب می‌شود تا به آسانی به پوست نفوذ کرده و یک شاخص انتخابی بالا در درمان موضعی ویروس تبخال به شمار آید. فعالیت ضدویروسی بادرنجبویه به علت تانن و همچنین پلیفنل‌های موجود در آن است.

دوز µg/ml10-400 عصاره‌ی هیدروالکلی بادرنجبویه خاصیت ضدویروسی خوبی علیه ویروس تبخال در محیط کشت از خود نشان داده است. این نتایج نشان‌دهنده‌ی دور بودن غلظت خاصیت ضدویروسی بادرنجبویه از آستانه‌ی سمیت و تأییدکننده‌ی ایمن بودن عصاره‌ی بادرنجبویه به عنوان عامل ضدویروسی است.

در یک مطالعه‌ی بالینی، عملکرد ترکیب اسانس گیاه بادرنجبویه در درمان آفت دهان (مینور) بررسی شده و به طور موفقیت‌آمیزی در درمان آفت دهان موثر واقع شد. آزمایش بر روی ۱۳۷ بیمار مبتلا به آفت انجام شد. محلول موضعی اسانس بادرنجبویه در کاهش مدت، سوزش و طول دوره‌ی زخم آفتی موثر بود.

در این بررسی هیچ‌گونه اثر سمی و یا عارضه‌ی جانبی ناشی از محلول موردنظر گزارش نشد. تانن‌ها می‌توانند عامل ایجادکننده‌ی این اثر درمانی باشند. تانن‌ها در ترکیب با پروتئین‌ها، مقاومت آن‌ها را در برابر آنزیم‌های پروتئولیتیک بالا می‌برند. از عوامل دیگر فلاونوئیدها می‌باشند که با اثرات ضدشکنندگی و ضدخون‌ریزی مویرگ‌ها و تسریع بهبودی زخم‌های اپی‌تلیالی با مهار فعال‌سازی آنزیم‌ها می‌توانند در بهبود زخم‌ها نقش بسزایی داشته باشند. همچنین مواد موثر موجود در عصاره هم دارای اثرات ضدباکتریایی، ضدویروسی و ضدقارچی قوی هستند.

در مطالعه‌ی دیگری فعالیت بازدارندگی بادرنجبویه در برابر هرپس سیمپلکس ویروس نوع ۱ (HSV-1) و ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۲ (HSV-2) بر روی سلول‌های کلیه‌ی میمون با استفاده از روش کاهش پلاک در شرایط آزمایشگاهی مورد آزمایش قرار گرفت. غلظت مهارکنندگی بادرنجبویه برای ویروس هرپس نوع ۱ و ۲به ترتیب در رقت بالای ۰/۰۰۰۴ درصد و ۰/۰۰۰۰۸ درصد به دست آمد.

در غلظت غیرسمی اسانس بادرنجبویه، تشکیل تبخال به طور قابل ملاحظه‌ای برای ویروس هرپس نوع ۱ و ۲ به ترتیب ۹۸ درصد و ۹۷/۲ درصد کاهش یافت و در غلظت‌های بالاتر عفونت ویروسی تقریباً به طور کامل از میان رفت. از آن‌جایی که اسانس بادرنجبویه خاصیت چربی‌دوستی خوبی دارد، استفاده‌ی موضعی آن بر روی تبخال موثرتر از مصرف خوراکی آن است.

در یک مطالعه‌ی دو سو کور و کنترل‌شده با دارونما مربوط به ۱۱۶ بیمار مبتلا یه تبخال، فعالیت‌های ضدویروسی عصاره‌ی خشک بادرنجبویه در شرایط آزمایشگاهی بررسی شد. نتایج نشان داد که ترکیبات فعال در بادرنجبویه اثرحفاظتی خوبی علیه عفونت هرپس نوع ۱ دارند.

Posted in اهورا دارو،کرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
10 × 28 =