فهرست بستن

موارد مصرف کرم آرنی گل گل دارو :

درمان کوفتگی، دردهای عضلانی و درد کمر، موثر در کاهش درد، تورم و کمبودی ناشی از آسیب عضلانی

قیمت برای مصرف کننده :

15500 تومان

شکل دارویی :

کرم در تیوپ ۳۰ گرمی.

دستور مصرف :

کرم را روزانه ۳ بار بر روی محل عارضه مالیده و به طور ملایم ماساژ داده شود. در صورت تمایل می توان از پانسمان پشتیبان استفاده کرد.

موارد منع مصرف و احتیاط :

در صورت ادامه درد (بیش از ۵ روز) و یا بروز درد، قرمزی، یا بدتر شدن تورم و یا رخ دادن علائم جدید با پزشک مشورت شود. در کودکان کمتر از ۲ سال مصرف نشود.

اجزا فرآورده :

هر ۱۰۰ گرم کرم حاوی عصاره گیاهان همیشه بهار کوهی ۵ گرم، آقونیطون، شابیزک، همیشه بهار، عطف چای و سداب هر یک به میزان ۱ گرم و ۵ گرم آب هاماملیس می باشد.

مواد موثره :

گل همیشه بهار کوهی: حاوی سزکوئی ترین لاکتون ها، پلی ین ها، هیدروکسیکومارین ها، مشتقات اسید کافئیک، فلاونوئیدها به همراه اسانس فرار.

آقونطین: دارای آلکالوئیدها از جمله آکونیتون، ساکونتین وهایپاکونتین.

شابیزک:حاوی آلکالوئیدهای تروپان شامل هیوسیامین و آتروپین.

گل همیشه بهار: دارای فلاون گلیکوزیدها (ایزوکوئرستین و کوئرستین)، الکل های تری ترین، استرول ها و اسانس فرار.

هاماملیس: حاوی تانن ها به ویژه هاماملی تانن و منوگالوئیل هاماملوس.

مواد موثره علف چای: شامل مشتقات آنتراسن، فلاونوئیدها، گزانتون ها، پروسیانیدین ها و مشتقات اسید کافئیک.

سداب: دارای آلکالوئیدها و اسانس فرار

عوارض جانبی :

در موارد نادری ممکن است باعث حساسیت های پوستی شود. در صورت ادامه یافتن این حساسیت ها مصرف دارو قطع شده و به پزشک مراجعه کنید.

مصرف دردوران بارداری و شیردهی :

مصرف این فراورده در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی شود.

استاندارد شده :

بر حسب ۱۲/۰ تا ۹/۰ میلی گرم هایپریسین در هر گرم .

مکانیسم اثر و آثار فارماکولوژیک :

 مواد موثره در کرم آرنی گل به طور سینرژیستیک اثر ضد درد و ضد التهاب مفاصل و کوفتگی ها را نشان می دهند.

از نظر مکانیسم اثر مواد موثره در گیاه همیشه بهار کوهی (آرنیکا) اثر ضد درد، ضد التهاب و ضد عفونی کننده داشته که این اثر را مربوط به یک ترکیب سزکوئی ترپن بنام هلنالین و دی هیدروهلنالین می دانند بنابراین در موارد زخم های پوستی که همراه با التهاب باشد بسیار موثر واقع می گردد.

اثر ضد التهابی هلنالین مربوط به یک مکانیسم مولکولی پیشگیری از آزاد شدن فاکتور NF-KB (تنظیم کننده ایمنی) است. هلنالین موجب مهار شدن فاکتور Ikb (زیر واحد مهار کننده) از طریق تعدیل کمپلکس NF-KB/IKB می شود.

هلنالین فسفریلاسیون اکسیداتیو، جذب گلبولهای سفید و حرکت گلبولهای سفید چند هسته ای را مهار می کند، در نتیجه التهاب را از طریق استابیلیزه کردن غشاء های لیزوزومال کاهش میدهد این آثار منجر به افزایش اثر بخشی در درمان آرتریت مزمن می شود.

در مطالعات بالینی نشان داده شده است که استفاده از ژل محتوی گیاه همیشه بهار کوهی توانسته است درد عضلات را در مقایسه با پلاسبو در ۱۲ نفر داوطلب بر طرف کند و در مطالعه دیگری به طور راندوم و دوسوکور همراه با گروه کنترل روی ۸۹ بیمار مبتلا به اختلالات وریدی پا، ژل گیاهی همیشه بهار کوهی موجب بهبودی در برقراری تون وریدی و برطرف کردن حالت سنگینی در پاها همراه با برطرف کردن التهاب شده است.

همین ژل درد و کوفتگی عضلات را نیز بر طرف می سازد. ترکیب فارادیول مونو استر در عصاره همیشه بهار کوهی قوی ترین ماده ضدالتهاب موجود در این فرآورده است که از نظر اثر بخشی شباهت کامل به ایندومتاسین دارد.

آلکالوئیدهای آکونیتین موجود در آقونیطون به واسطه فلج کردن پایانه های عصبی حرکتی و حسی به موجب کاهش دردهای عصبی، ماهیچه ای و مفصلی می شوند تروپان ماده موثره شاییزک می باشد و به صورت آنتا گونیسم رقابتی با استیل کولین در سطح صفحه محرکه عضلات اسکلتی عمل می کند و موجب رفع انقباض عضلات می گردد.

عصاره همیشه بهار استفاده در فرمولاسیون کرم آرنی گل علاوه بر اثر ضد التهابی دارای اثر ضد عفونی کننده نیز می باشد.

مونواسترول های فارادیول مهمترین ترکیب ضد التهابی موجود در گل همیشه بهار هستند. هاماملیس به واسطه وجود تانن های دارای خاصیت قابض می باشد و جهت آسیب های ماهیچه ای و جراحات موثر است.

در مطالعات علمی اثر گیاه علف چای در درمان زخم های و همچنین اثر آن به عنوان مسکن به اثبات رسیده است، علاوه بر این علف چای دارای خاصیت آنتی بیوتیکی نیز می باشد.

گیاه سداب نیز دارای خاصیت ضد التهاب، ضد اسپاسم و قابض می باشد.

Posted in کرم،گل دارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
2 + 6 =