فهرست بستن

موارد مصرف ژل ملیسان 30 گرمی گل دارو :

عفونتـهای ويروسی پوست (تبخال و زونا)، ضد باکتری ( آکنه)

قیمت برای مصرف کننده :

9200 تومان

شکل دارویی :

ژل ۳۰ گرمی.

دستور مصرف :

روزی سه مرتبه به طور موضعی روی نواحی عفونی شده استفاده شود.

اجزا فرآورده :

عصاره خشک شده برگ بادرنجبويه (۱%) در پايه ژل كه بر اساس ۲۳/۰% اسيد تانيک استاندارد شده است.

مواد موثره :

بادرنجبويه دارای فلاونوئيدهای کورسيترين، رامنوسيترين، گليکوزيدهای اپی ژنين، کامفرول، کورستين و لوتئولين، اسيد فنوليک و تانن ها عمدتا” اسيد رزمارينيک (تا ۴ %) و اسيدهای کافئيک و کلروژنيک با پيوندهای گليکوزيدی،تری ترپنها، روغن فرار (سيترونلال، ژرانيال، نرال و سزکوئی ترپنها بتا کاريوفيلن) مي باشد.

عوارض جانبی :

عوارض جانبی تاکنون گزارش نشده است.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی :

مصرف در این دوران بلامانع است.

مکانیسم اثر و آثار فارماکولوژیک :

 در یک مطالعه میزان التیام در ۷۵% بیماران به اثبات رسیده است و در ۵۰% موارد زمان عود بسیار طولانی شده است.

در مقایسه با درمانهای دیگر، زمان موثر درمانی به نصف می رسد و در حدود ۵ روز تعیین شده است فاصله بین دو عود ۲ برابر شده است. مطالعه دیگری که روی ۱۱۵ بیمار انجام گردیده است، درمان ضایعات ویروسی ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد از بروز شروع شده و بعد از ۶ روز ۸۷% بیماران شفا یافته اند زمان عود در ۶۹% بیماران به ۳-۲ ماه رسیده است که این معیار در بیمار تحت درمانهای دیگر مانند یــدوکسوریـدین و ترومان تیادین tromantiadine به ۳/۱ ماه می رسد. اثر ضد میکروبی بادرنجبویه در درمان آکنه بسیار چشمگیر است.

از طرف دیگر بادرنجبویه فرآیند های التهابی آکنه را مهار می سازد، که مجموعا” آن را یک داروی بسیار مفید ضد آکنه معرفی نموده است. .

مـطالعات جدید اثربخشی عصاره بادرنجبویه را در درمان موضعی ضایعات ویروسی تبخال، بر اساس کاربــردهای جدید تائید نموده است. مطالعات فیتوشیمیائی و بررسیهای فارماکولوژی روی بدن و در حیوانات آزمایشگاهی تاثیر دارو را به اثبات رسانیده اند.

در مطالعه ای بر روی عصاره بادرنجبویه، اثر ضد ویروس آن علیه تعدادی از ویروسها مانند (HSV (Herpes simplex virus به اثبات رسیده است. به نظر می‌رسد عصاره گیاهی مستقیما” ویروسها را غیرفعال می‌سازد. سپس مـطالعات پیگیر، نشان داده اند که اثر ضد ویروسی بادرنجبویه به علت تانن های موجود در آن  و همچنین به علت وجود یک فراکسیون فنولی غیرتاننی است. وجود اسیدهای کاربوکسیلیک فنولی (مانند اسید رزمارینیک و کافئین) و گلیکوزیدهای آنها (مانند اسید کلروژنیک) در گیاه بادرنجبویه و پلیمرهای تشکیل شده از اکسیداسیون این ترکیبات را به اثبات رسانیدند.

هر چند این ترکیبات در گیاهان فراوانی به خصوص گیاهان تیره نعناع یافت می شود ولی در بادرنجبویه به مقدار زیادی وجود دارد و مطالعات دیگر نشان داده است که عصاره گیاه بادرنجبویه در آزمایشگاه قادر به مهار بیوسنتز پروتئین می باشد که این اثر مربوط به اسید کافئیک و فرآورده های پلیمریزه آن است که فعال هستند ولی اسید کلروژنیک از این لحاظ غیرفعال است.

به هر صورت مطالعات بالینی، مصرف موضعی عصاره بادرنجبویه را در درمان عفونتهای ویروسی پوست توصیه می نماید.

Posted in ژل،گل دارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
7 × 24 =