فهرست بستن

چاقی Overweight

تعریف :متخصصان برای تعریف چاقی از شاخص جسم بدن یعنی نسبت وزن به قد استفاده می نمایند. چنانچه عدد به دست آمده بین ۲۰ تا ۲۵ باشد، فرد نرمال می باشد و کمتر از ۲۰، لاغر، بین ۲۵ تا ۳۰ فرد اضافه وزن داشته، بین ۳۰ تا ۴۰ چاق می باشد و بالاتر از ۴۰، چاقی شدید است. بسیاری از افراد عضلانی، ممکن است به طور متوسط اضافه وزن داشته باشند ولی چاق نیستند مانند ورزشکاران.

علت :

چاقی و زیادی وزن به مقدار زیادی تحت تاثیر ژنتیک فرد می باشد. در فرزند والدین چاق ۸۰٪ احتمال چاقی وجود دارد در صورتی که در فرزندان والدین با وزن طبیعی فقط ۱۵ درصد احتمال چاقی است. مکانیسم های دقیق چاقی هنوز شناخته نشده اند. به نظر می رسد کاهش مصرف انرژی علت اغلب چاقی ها می باشد.

عوارض :

چاقی با موارد زیر ارتباط دارد :

افزایش فشارخون در افراد چاق بیشتر از افراد با وزن طبیعی ایجاد می شود. افزایش وزن سبب پیدایش و حتی تشدید دیابت قندی نوع ۲ می گردد که مهمترین عارضه چاقی می باشد. به نظر می رسد که علت این مسئله مقاومت به انسولین باشد. چاقی اغلب با افزایش تری گیلیسیرید و کاهش HDL همراه است. سرانجام چاقی، خطر ایجاد سنگهای صفراوی و سرطان رحم را واضحا افزایش می دهد. افزایش وزن به علت افزایش فشار بر اندام های تحتانی سبب افزایش احتمال آرتروز زانوها می شود. افراد مبتلا به افزایش وزن به میزان ۴۵ کیلوگرم ( چاقی های شدید ) دچار مشکلات قلبی ریوی می شوند. به گونه ای که افزایش فشارخون ریوی سبب نارسایی قلب راست می گردد.

درمان :

با توجه به عوارض گفته شده، محدودیت دریافت کالری اولین قدم درمان می باشد از طرفی کاهش دریافت غذا، باید با افزایش سوخت و ساز از طریق انجام فعالیتهای ورزشی توام باشد. انجام روزانه ۴۵ دقیقه فعالیت ورزشی مانند پیاده روی بسیار موثر است. قدم دوم استفاده از داروی گیاهی بدون عارضه می باشد.