فهرست بستن

موارد مصرف پماد کالاندولا دینه ایران :

درماتیت های آلرژیک و درماتیت ناشی از پرتودرمانی

سوختگی های ادراری نوزادان

آزردگی های جلدی ناشی از خراش ها و بریدگیهای سطحی

خشکی و ترک های پوست

گزیدگی حشرات

پیشگیری و درمان آفتاب سوختگی

قیمت برای مصرف کننده :

۱۰۰۰۰ تومان

شکل دارویی :

پماد ۳۰ گرمی

دستور مصرف :

پس از تمیز کردن پوست، مقدار کافی از پماد، روزی چند بار بر روی پوست مالیده شود.

اجزا فرآورده :

پماد کالاندولا دارای 2 درصد عصاره اختصاصی تهیه شده در دینه ایران از گلهای کالاندولا حاوی کاروتنوئیدها، فلاونوییدها، ساپونوزیدها، کالندین، تانن، موسیلاژ و اسانس ، موم طبیعی زنبور عسل و روغن گیاهی است.
هر 100 گرم پماد کالاندولا دارای حداقل 35 میلی گرم فلاونویید بر مبنای روتین می باشد .

عوارض جانبی :

به ندرت واکنش های حساسیتی ممکن است بروز کند.

تداخلات دارویی :

هیچگونه گزارشی در مورد تداخل اثر این پماد با سایر داروها وجود ندارد.

موارد منع مصرف :

پماد کالاندولا ، پمادی اختصاصا گیاهی با پایه ای از موم طبیعی زنبور عسل است که برای استفاده از آن موارد منع مصرف ، احتیاط و هشدار خاصی تا کنون ذکر نشده است .

مصرف در دوران بارداری و شیردهی : 

منع مصرف ندارد.

نکات قابل توجه :

اخیرا برخی از کارخانجات با مجوز آرایشی و بهداشتی، اقدام به تولید فرآورده هایی با نام کرم کالاندولا و با بسته بندی مشابه پماد کالاندولای دینه ایران دارای مجوز دارویی نموده اند که غالبا فاقد مواد موثره عصاره کالاندولا و اثرات درمانی آن می باشد و نباید به جای پماد کالاندولای دینه مورد استفاده قرار گیرد .

مکانیسم اثر و آثار فارماکولوژیک :

فلاونوییدهای موجود در عصاره گیاه کالاندولا مانند آپی ژنین با بلوکه کردن مسیر آراشیدونیک اسید باعث مهار فسفولیپاز A و مهار مسیرهای سیکلواکسیژناز و لیپواکسیژناز شده و به این ترتیب اثر ضد التهابی خود را اعمال می کند .

تری ترپنوییدهای موجود در این گیاه مانند فارادیول -3 میریستیک اسید استر و فارادیول -3 پالمتیک اسید استر و تاراگزاسترول دارای اثرات ضد التهاب و ادم موضعی بوده و این اثر قابل مقایسه با ایندومتاسین می باشد .

کاروتنوییدهای کالاندولا مانند فلاوگزانتین و لوتئوگزانتین و لیکوپن با اثر آنتی اکسیدان خود باعث از بین بردن رادیکالهای آزاد شده و کمک به بهبود زخمها می کنند . همچنین این ترکیبات همراه با تانن موجود در گیاه در پیشگیری و بهبود حالت سرخی ، ورم و دردناشی از آفتاب سوختگی که در اثر اشعه ماورا بنفش ایجاد می شود موثر گزارش شده است .

عصاره کالاندولا از طریق تنظیم فعالیت پیش التهابی سیتوکین ها و مهار آنزیم سیکلواکسیژناز به صورت موضعی پاسخ التهابی بعد از تروما را کاهش داده و از طرفی با افزایش کلاژن هیدروکسی پرولین و هگزوزامین موجب بهبود گرانولاسیون و بازسازی بافت آسیب دیده و بهبود زخم ها می شود .

پماد کالاندولا از نظر کاهش شدت درماتیت ناشی از پرتودرمانی دارای اثر معادل کورتیکواستروییدها بوده و در عین حال فاقد عوارض جانبی دراز مدت آنها می باشد و می توان از کالاندولا جهت پیشگیری از درماتیت حاد ناشی از اشعه درمانی استفاده کرد

Posted in داروسازی دینه ایران،پماد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
22 + 4 =