فهرست بستن

پر موییHirsutism

تعریف :

رشد بیش از اندازه مو در مکان های خاصی از صورت و بدن خانمها را هیرسوتیسم می گویند. موهای صورت یک خانم به طور طبیعی باید کمرنگ و نازک بوده و به آسانی قابل دیدن نباشد.

علت :

علت ایجاد این بیماری در خانم ها این است که پیاز مو توسط تستوسترون و یا سایر آندروژنها دچار تحریک بیش از حد می شود. آندروژنها برجسته ترین هورمون جنسی در مردان هستند و در خانم ها به طور طبیعی معمولا سطح کمی از این هورمون های مردانه وجود دارد. اما گاهی به عللی این هورمون ها به طور غیر طبیعی افزایش می یابند و منجر به ازدیاد رشد مو می شوند. هیرسوتیسم گاهی در حضور سطح طبیعی هورمون ها نیز رخ می دهد که در این مورد معمولا حساسیت گیرنده های پوست آن نواحی نسبت به تستوسترون افزایش یافته است.

علائم :

هیرسوتیسم درجات مختلفی دارد. ممکن است خفیف به صورت رویش مو بر روی لب فوقانی، چانه، اطراف سینه یا روی شکم باشد. هیرسوتیسم پیشرفته تر منجر به رشد مو در پشت، شانه ها، جناغ سینه و بالای شکم می شود. اگر همراه هیرسوتیسم قاعدگی طبیعی باشد منشاء ژنتیکی دارد ولی اگر اختلال قاعدگی همراه باشد به احتمال زیاد مشکلات تخمدانی مانند تخمدان پرکیست وجود دارد. اگر چنانچه همراه هیرسوتیسم ترشح شیر از پستان، فشارخون بالا، افزایش وزن قسمت های مرکزی مثل شکم و ضعف وجود داشته باشد، به مشکلات فوق کلیوی باید فکر کرد.

درمان :

بسیاری از علل هیرسوتیسم تمایل به رشد زیاد مو در کل دوره زندگی دارند. اما بیشتر زنان به درمان پزشکی در صورتی که چند ماه یا بیشتر ادامه یابد پاسخ می دهند. در صورتی که علت مشخصی برای هیرسوتیسم شناسایی شود پزشک درمان مناسب آن را پیشنهاد می کند. در زنانی که اضافه وزن دارند، کاهش وزن می تواند سطح هورمون آندروژن را کم کرده و هیرسوتیسم را بهبود بخشد. اگر علت مسائل فوق کلیوی و یا تخمدانی باشد نیز درمان مربوطه انجام می شود. در سایر موارد که ژنتیک می باشد می توان از الکترولیز، لیزر و یا دارو استفاده نمود.