فهرست بستن

پروستات Prostate

تعریف :

بیش از نیمی از مردان بالای 60 سال دچار بزرگی پروستات هستند و احتمال بروز این حالت با افزایش سن، افزایش می یابد به طوری که 80 درصد افراد در سن 80 سالگی مبتلا خواهند بود. اما فقط 40 تا 50 درصد موارد واقعا دچار علائم ناشی از بزرگی پروستات خواهند بود. در بزرگی خوش خیم پروستات اول قسمت های مرکزی پروستات بزرگ می شود، بزرگی این ناحیه معمولاً روی پیشاب راهی که از داخل پروستات عبور می کند فشار می آورد. گاهی اوقات این حالت منجر به بروز علائم و مشکلات ادراری خواهد شد. معمولاً بزرگی خوش خیم پروستات در عملکرد جنسی اختلالی ایجاد نخواهد کرد. باید به خاطر داشت بزرگی خوش خیم پروستات سرطان نبوده و منجر به بروز سرطان نیز نخواهد شد.

علت :

علت اصلی هایپر پلازی یا بزرگی پروستات مربوط به تغییرات ناشی از افزایش سن در فیزیولوژی هورمون های جنسی می باشد. در هیدروتستوسترون در پروستات که قوی تر از تستوسترون می باشد تمایل بیشتری به گیرنده های آندروژنی اپی تلیال و نسج پروستات داشته سبب بزرگ شدن و تکثیر سلول های پروستات می شود.

علائم :

همانطور که گفته شد بسیاری از مردان مبتلا به این بیماری فاقد علامت می باشند اما زمانی که بزرگی پروستات در روند ادرار کردن دخالت کند منجر به بروز علائمی نظیر جریان ضعیف ادراری ، احساس عدم تخلیه کامل مثانه ، تاخیر در شروع ادرار کردن ، تکرر ادرار ، بیدار شدن در شب جهت ادرار کردن و نیاز به زور زدن جهت دفع ادرار می باشد. اگر عفونت ادراری ایجاد شود ممکن است حس درد و سوزش نیز رخ دهد. در برخی موارد عفونت های مکرر ادراری ، عدم تخلیه کامل ادرار و آسیب های تدریجی به مثانه و کلیه ایجاد می شود. در صورت عدم درمان ، بزرگی پروستات می تواند منجر به نارسایی کلیه شود. از عوارض دیگر می توان تشکیل سنگ مثانه ، عفونت های ادراری ، خون ریزی ادراری و از کار افتادن مثانه را ذکر کرد.

درمان :

بهترین و بی خطر ترین راه استفاده از داروهای گیاهی می باشد که عوارض جانبی نداشته و باعث درمان بیماری می شوند. البته در صورت تشدید علائم ، موثر ترین روش درمانی جراحی می باشد. روش های جراحی متفاوتی جهت درمان این شکل وجود دارد که انتخاب آنها به عهده پزشک و با توجه به شرایط بیمار می باشد.