فهرست بستن

ورم معده Gastritis

تعریف :

گاستریت عبارت است از التهاب یا عفونت خفیف در لایه مخاطی معده که ممکن است حاد و ناگهانی و یا مزمن باشد که تدریجاً در طی مدت طولانی ایجاد خواهد شد. گاستریت در واقع جزیی از یک طیف بیماری است که شامل زخم سطحی معده نیز می شود.

علت :

کشیدن سیگار، زیاده روی در خوردن به ویژه مصرف مواد غذایی که به سادگی قابل هضم نیستند، ترشح بیش از اندازه اسید معده که اغلب در نتیجه مصرف نوشیدنی های الکلی صورت می گیرد، ابتلا به عفونت های باکتریایی یا ویروسی، مصرف زیاد کافئین، مصرف بعضی از دارو ها مانند آسپرین، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، استرس، رژیم غذایی نامناسب، خستگی و کار زیاد و در نهایت وجود باکتری هلیکوباکترپیلوری در معده می تواند علت بروز گاستریت یا ورم معده شوند.

علائم :شایع ترین علائم این بیماری درد شکمی و دل پیچه ، سیاه شدن اجابت مزاج در اثر خونریزی گوارشی ، احساس سوزش در بالای شکم و گاهی استفراغ، بی اشتهایی، تب، ضعف، تورم شکم، درد تند یا مبهم در قفسه سینه، احساس اسید معده د

ر دهان و ندرتاً اسهال می باشد. گاستریت همچنین با نفخ شکم همراه است. علاوه بر این علائمی همچون کوفتگی، احساس پر بودن معده، سردرد، سر گیج ، حساس و سفت شدن شکم نیز مشاهده می شود. در گاستریت مزمن ممکن است علائمی مانند زخم معده نیز بروز کند. گرچه نمی توان مانع از بروز عفونت ناشی از هلیکوباکترپیلوری شد اما توصیه های زیر برای کاهش ابتلا به گاستریت مفید است:

رعایت کردن حد اعتدال در خوردن و آشامیدن

عدم مصرف غذا های سرخ کرده، پر چرب و پر ادویه

پرهیز از نوشیدنی های الکلی

قهوه

 ترک سیگار

رعایت برنامه غذایی منظم

عدم مصرف داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن

درمان :

درمان گاستریت بستگی به عامل بروز آن دارد و ممکن است شامل تغییر در نحوه زندگی، رژیم غذایی مناسب و بالاخره مصرف دارو باشد.