فهرست بستن

میگرن Migraine

تعریف :
یکی از شایع ترین علل سردرد ، میگرن می باشد که به صورت حمله های پی در پی برای مدت چندین سال ادامه می یابد. سردرد میگرنی به علت اختلالات عروقی ظاهر می شود و اغلب به صورت ضربان دار همراه با تهوع و اختلالات بینایی است. گر چه در بیشتر موارد شدید است ولی گاهی سردرد میگرن خفیف می باشد.

علت :
درد میگرن در اثر تورم و انقباض رگ های خونی اطراف مغز که به ساقه مغز معروف است ایجاد می شود. به نظر می رسد ماده شیمیایی به نام سروتونین نقش اصلی را در این بیماری داشته باشد. 16 درصد سردرد ها را سردرد میگرنی تشکیل می دهد و شیوع میگرن در زنان بیشتر است. حمله ها اغلب صبحهای روزهای آخر هفته شروع می شود و در هر ماه 1 تا 3 حمله رخ می دهد.

علائم :
میگرن یک سردرد تپش دار است که در یک نیمه یا هر دو نیمه سر می باشد. سردرد میگرن بیشتر همراه تهوع یا استفراغ می باشد. فعالیت فیزیکی ، استرس ، ورزش ، نور های درخشان و صداهای بلند سبب تشدید سردرد می شود. اغلب افراد مبتلا محل ساکت ، تاریک و خنک را جهت استراحت انتخاب می کنند. بیشتر حمله های میگرنی 4 تا 12 ساعت طول می کشند گر چه می تواند کوتاه تر یا بلند تر باشد. یکی از ویژگی های میگرن احساس غیر معمول پیش از حمله می باشد که به صورت اختلال بینایی ، تاری دید ، دیدن نور های چشمک زن یا ضربان دار می باشد. این نشانه ها که 15 تا 30 دقیقه به درازا می کشد به فرد هشدار می دهد که سردرد میگرن به زودی آغاز خواهد شد. گاهی نشانه های مقدماتی حواس شنوایی ، بویایی و یا چشایی را درگیر می کند. لازم به ذکر است که این نشانه ها در همه افراد ایجاد نمی شود. شروع حمله میگرنی گاهی در اثر استرس ، عادت ماهانه ، فعالیت فیزیکی ، برخی غذاها و بو می باشد.

درمان :
البته نمی توان از حمله میگرنی پیشگیری به عمل آورد ولی می توان با شناسایی عوامل ایجاد کننده سردرد از شمار حمله های بیماری و شدت آنها کاست. شایع ترین عواملی که حمله میگرنی را تحریک می کنند عبارتند از :

برخی از غذاها و نوشیدنی های حاوی تیرامین مانند پنیر ، گوشت ، نوشیدنی های تخمیر شده ، غذاهای کنسرو شده ، سوسیس و کالباس

هورمون ها ( مصرف داروهای جلوگیری از بارداری ) و داروهای ضد فشارخون ، گشاد کننده های عروقی

مصرف کافئین

کاکائو ، شکلات ، مرکبات مانند پرتقال ، لیمو و نارنگی

گرسنگی طولانی

استرس

سیگار

کمبود خواب و تغییر در الگوی خواب