فهرست بستن

توجه نمایید که موارد مصرف ، مقدار مصرف و نحوه مصرف در حیطه تخصص پزشک می باشد اما به طور معمول می توان به موارد زیر اشاره کرد :

نام رایج دارویی :

فلوکونازول

موارد مصرف محلول اگزوفلوکان تهران شیمی :

ضد قارچ

مقدار مصرف  :

کاندیدیازیس اوروفارنژیال : روز اول ۲۰۰ میلی گرم که در روز های بعدی با دوز ۱۰۰ میلی گرم یک بار در روز ، به مدت دو هفته و یا بیشتر ادامه می یابد.

کاندیدیازیس ازوفاژیال : روز اول ۲۰۰ میلی گرم که در روز های بعدی با دوز ۱۰۰ میلی گرم یک بار در روز ، به مدت حداقل ۳ هفته ادامه می یابد. همچنین تا دو هفته و یا بیشتر پس از بهبود علائم نیز درمان ادامه دارد.

عفونت های کاندیدیایی ( عفونت های کاندیدیایی شامل کاندیدمیا ، کاندیدیازیس منتشره و پنومونی ) : بیشترین دوز برابر با ۴۰۰ میلی گرم در روز می باشد.

عفونت مجاری ادراری ناشی از کاندیدیا و پریتونیت : ۵۰ تا ۲۰۰ میلی گرم در روز

مننژیت کریپتوکوکی: نوع حاد: روز اول ۴۰۰ میلی گرم که در روزهای بعدی به مقدار ۲۰۰ میلی گرم یک بار در روز به مدت ۱۰ تا ۱۲ هفته پس از منفی شدن کشت مایع مغزی نخاعی ادامه می یابد.

سرکوب مننژیت کریپتوکوکی برگشت کننده در بیماران مبتلا به ایدز: ۲۰۰ میلی گرم یک بار در روز

پیشگیری در پیوند مغز استخوان: ۴۰۰ میلی گرم یک بار در روز

کودکان :

کاندیدیازیس اوروفارنژیال: روز اول ۶ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن که در روزهای بعدی به مقدار ۳ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن یک بار در روز به مدت ۲ هفته و یا بیشتر ادامه می یابد.

کاندیدیازیس ازوفاژیال: روز اول ۶ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن که در روزهای بعدی به مقدار ۳ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن یک بار در روز به مدت حداقل ۳ هفته ادامه می یابد. همچنین تا دو هفته و یا بیشتر پس از بهبود علائم نیز درمان ادامه دارد. مقدار مصرفی تا ۱۲ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن نیز ممکن است افزایش یابد. (مقدار مصرفی نباید از ۶۰۰ میلی گرم در هر روز تجاوز کند).

عفونت های کاندیدیایی (عفونت های کاندیدیایی سیستمیک شامل کانديد ميا و كاندیدیازیس منتشره) : ۶ تا ۱۲ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در هر روز مقدار مصرفی نباید از ۶۰۰ میلی گرم در هر روز تجاوز کند).

مننژیت کریپتوکوکی: نوع حاد: روز اول ۱۲ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن که در روزهای بعدی به مقدار ۶ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن یک بار در روز به مدت ۱۰ تا ۱۲ هفته پس از منفی شدن کشت مایع مغزی نخاعی ادامه می یابد. مقدار مصرفی تا ۱۲ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن نیز ممکن است بر اساس پاسخ بیمار به درمان افزایش یابد. (مقدار مصرفی نباید از ۶۰۰ میلی گرم در هر روز تجاوز کند).

سرکوب مننژیت کریپتوکوکی برگشت کننده در بیماران مبتلا به ایدز : ۶ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن یک بار در روز.

نحوه مصرف :

استفاده از ویال توسط تکنیک آسپتیک و با ست تزریق وریدی غیر پیروژن صورت می گیرد.

محلول باید شفاف و بی رنگ باشد، در صورت مشاهده هر نوع کدورت و جسم خارجی از تزریق خودداری نمایید. در صورت باقی ماندن محلول پس از باز نمودن در ویال، باقی مانده دارو را دور بریزید.

انفوزیون وریدی با سرعت تقریبی ۵ تا ۱۰ میلی لیتر در هر دقیقه صورت می پذیرد. از اختلاط این دارو با سایر داروها پیش از تزریق خودداری نمایید.

اگرچه رقیق سازی بیشتر برای تزریق فلوكونازول ضروری نمی باشد، می توان محتویات این ویال را با استفاده از محلول های زیر رقیق نمود:

محلول دکستروز ۲۰ درصد

محلول رینگر

محلول رینگر لاکتات

پتاسیم کلراید یک درصد در دکستروز ۵ درصد

سدیم بی کربنات ۴/۲ درصد

نرمال سالین ۰/۹ درصد

در صورت فراموش کردن یک نوبت از دارو به محض به یاد آوردن سریعاْ آن را مصرف نموده و در صورتیکه زمان نوبت بعدی فرا رسیده بود از خوردن آن صرف نظر کرده و مطابق قبل دارو را مصرف کنید و مقدار آن را دو برابر نکنید.

شکل دارویی :

محلول تزریقی ۲/۰ درصد.


عوارض جانبی :

آنافیلاکسی، واکنش ازدیاد حساسیت، واکنش های پوستی (بیشتر در افراد با تست مثبت HIV رخ می دهند)، خس خس سینه و تنگی نفس، تورم پلک ها؛ لب ها و یا صورت، خارش سراسری بدن

عوارض جانبی که بدن با آنها تطابق پیدا می کند :

تهوع، سر درد، راش پوستی، درد شکمی، اسهال و استفراغ در صورت به وجود آمدن هر گونه عارضه جدید به هنگام استفاده از این دارو، که در این راهنما قید نگردیده است، پزشک معالج خود را مطلع سازید.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

این دارو نباید در دوران بارداری مورد استفاده قرار بگیرد. مصرف این دارو در دوران شیردهی به علت ترشح دارو در شیر توصیه نمی گردد.

هشدار ها :

بیماران مبتلا به سرکوب سیستم ایمنی بدن که دچار راش در طی درمان با فلوکونازول می گردند، باید به دقت تحت نظر پزشک قرار بگیرند.

مطالعات محدودی در زمینه استفاده از فلوکونازول در کودکان زیر ۱۶ سال برای درمان کاندیدیازیس ژنیتال موجود می باشد؛ در نتیجه استفاده از این دارو در این بیماران توصیه نمی گردد مگر در مواردی که نیاز ضروری به استفاده از این دارو باشد و جایگزین مناسب دیگری برای آن موجود نباشد.

در صورت مصرف هم زمان با داروهای ضد انعقاد پزشک خود را مطلع سازید.

نکته :

در صورت لزوم استفاده از آنتی بیوتیک، دارو را در فواصل زمانی منظم مصرف کنید و دوره درمان را کامل کنید.

بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها با برخی مواد غذایی تداخل دارند و معمولاً بهتر است با شیر، آبمیوه، چای و نوشابه مصرف نشوند.

مصرف همزمان شیر با برخی آنتی‌بیوتیک‌ها، اثرگذاری‌شان را کاهش مي‌دهد، بهتر است آنتی‌بیوتیک را همراه با آب فراوان و بعد از غذا مصرف کنید اما برخی از آنتی بیوتیک ها باید با معده خالی مصرف شوند تا اثرگذاری بیشتری داشته باشند.

بهتر است قبل از مصرف هر نوع آنتی بیوتیکی در مورد نحوه صحیح مصرف آن با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

Posted in داروسازی تهران شیمی،محلول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
7 × 17 =