فهرست بستن

موارد مصرف محلول آیبروگل گل دارو :

برطرف کننده عارضه سندرم روده تحریک پذیر، ضدنفخ، ضد اسپاسم معده، ضد اسپاسم روده

قیمت برای مصرف کننده :

15000 تومان

شکل دارویی :

محلول خوراکی ۳۰ میلی لیتری

دستور مصرف :

 بزرگسالان و کودکان بالای ۱۲ سال سن روزی ۳ نوبت هر نوبت ۲۰ قطره(۱ میلی لیتر)، کودکان ۶-۱۲ سال ۱۵ قطره (۷۵/۰ میلی لیتر) ۳ نوبت در روز، کودکان ۳- ۶ سال روزی ۳ نوبت هر نوبت ۱۰ قطره(۵/۰ میلی لیتر)، کودکان ۳ ماه تا ۳ سال ۸ قطره (۴/۰ میلی لیتر) ۳ نوبت در روز، کودکان زیر سه ماه، ۶ قطره (۳/۰ میلی لیتر) ۳ نوبت در روز.

این دارو قبل یا همراه با غذا در نصف لیوان آب ریخته و میل شود.

موارد منع مصرف و احتیاط :

 افرادیکه نسبت به گیاهان اسانس دار حساسیت دارند مصرف این دارو را با احتیاط انجام دهند. بیمارانی که دارای سابقه بیماری کبدی هستند قبل از مصرف آیبروگل با پزشک خود مشورت نمایند.

اجزا فرآورده :

 عصاره گیاهی آیبریس۷۵ میلی گرم در میلی لیتر و عصاره های هیدروالکلی گیاهان دیگر در هر میلی لیتر عبارتند از:

ریشه خشک سنبل خطائی، ۳۳/۳۳ میلی-گرم، گل های خشک شده بابونه شیرازی ۶۷/۶۶ میلی گرم، میوه خشک شده زیره ۳۳/۳۳ میلی گرم، خارمریم ۳۳/۳۳ میلی گرم، بادرنجبویه ۳۳/۳۳ میلی گرم، نعناع فلفلی ۶۷/۱۶ میلی گرم، اندام هوایی مامیران ۳۳/۳۳ میلی گرم و ریشه شیرین بیان ۳۳/۳۳ میلی گرم.

مواد موثره :

ایبریس: کوکوربیتاسین ها، فلاونوئیدها (کوئرستین).

سنبل خطائی: مشتقات اسیدکافئیک، فورانوکومارین ها، فلاونوئیدها.

مامیران: مشتقات اسیدکافئیک، آلکالوئیدهای ایزوکوئینولین.

شیرین بیان: فلاونوئیدها، استروئیدها، تری ترپن ساپونین ها.

نعناع فلفلی: اسیدکافئیک، منتول، منتون، فلاونوئیدها.

زیره سیاه: لیمونن، فلاونوئیدها.

بادرنجبویه: ژرانیال، لینالول، گلیکوزیدها، فلاونوئیدها.

خارمریم: سیلیمارین، سیلی بین، فلاونوئیدها.

بابونه: آلفابیزابولول، بیزابولول اکسید، فلاونوئیدها، گلیکوزیدها.

عوارض جانبی :

عارضه جانبی خاصی از مصرف این دارو گزارش نشده است.

شرایط نگهداری :

دارو را در دمای کمتر از ۲۵ درجه سانتی گراد و دور از دسترس اطفال نگهداری نمایید.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی :

مصرف آیبروگل در هنگام بارداری و شیردهی با نظر پزشک انجام شود.

مکانیسم اثر و آثار فارماکولوژیک :

 مطالعات بالینی متعدد انجام گرفته روی قطره آیبروگل نشان می دهد که اثربخشی آن بالاتر از داروی متوکلوپرامید و داروی سیزاپراید در درمان اختلالات دستگاه گوارش مانند سندرم تحریک پذیر روده ای (IBS)، اختلالات هضمی(Functional dispepsia) می باشد.

از انجائیکه گیرندههای 5HT3 و 5HT4 سروتونین وM3 موسکارینی دارای نقش شناخته شده ای روی این بیماریهای دستگاه گوارش هستند، مواد موثره موجود در عصاره-های گیاهی این فرآورده آثار محرک و وقفه ای روی گیرنده های فوق الذکر داشته و بدین ترتیب آثار درمانی قطره آیبروگل را توجیه می نمایند.

مواد موثره موجود در این فرآورده تونوس روده ها را تنظیم کرده مانع یبوست و یا اسهال می شود که برحسب شرایط پاتوفیزیولوژی دستگاه گوارش عمل می نماید.

حرکات روده ها را تنظیم کرده و با تحریک گیرنده های 5HT4 سروتونین و M3 موسکارینی این حرکات را افزایش می دهد.

وجود عصاره زیره و نعناع فلفلی در این فرآورده اثر بادشکن قابل توجهی ایجاد کرده و نفخ را برطرف می سازد.

اکثر مواد موثره موجود از جمله عصاره بابونه، نعناع و شیرین بیان دارای اثر ضد التهاب قابل ملاحظه ای بوده و با مهار آنزیم ۵-لیپواکسیژناز تولید لوکوتری ترپن های التهاب زا را مهار می نماید.

از طرف دیگر با افزایش ترشح موسین ها و پروستا گلاندین ها در بافت معده فعالیت ناشی از لوکوترین ها روی مخاط دستگاه گوارش را کاهش می دهد.

اثر ضد باکتری اسانس ها و فلاونوئیدهای موجود در این قطره روی هلیکوباکترپیلوری موجب وقفه رشد آنها می شود و تولید اسید معده کاهش می یابد.

مجموعا مواد موثره موجود در محلول آیبروگل موجب برطرف شدن اختلالات دستگاه گوارش، درد و اسپاسم و نفخ شکم شده و با تنظیم حرکات دودی روده ها اعمال گوارشی را به حد تعادل می رساند.

مطالعات بالینی روی محلول آیبروگل اثربخشی، کیفیت و بی ضرر بودن آن را با انجام ۱۹ تجربه بالینی بین المللی به اثبات رسانیده اند، که هر تجربه بالینی آن به صورت راندوم کنترل دار با پلاسبو روی ۴۵۰۰۰ بیمار انجام گرفته است.

در اختلالات هضم، دو مطالعه کنترل دار همراه با پلاسبو و راندوم، مطالعه اول روی ۲۴۳ بیمار و مطالعه دوم روی ۶۰ بیمار انجام گرفته و نشان داده است که تمام علائم ناشی از بیماری را برطرف نموده است.

در مطالعات بالینی دیگر با داروهای سیزاپراید و متوکلوپرامید مقایسه شده و اثربخشی بیشتر داروی گیاهی مورد آزمایش با عوارض کمتر از داروهای شیمیایی مورد استفاده به اثبات رسیده است.

در یک مطالعه کنترل دار با پلاسبو روی ۲۰۸ بیمار مبتلا به IBS این فرمولاسیون گیاهی تجربه شده و بطور قابل ملاحظه ای اثردرمانی آن در مقایسه با گروه پلاسبو مشاهده شده است.

Posted in محلول،گل دارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
3 × 11 =