فهرست بستن

موارد مصرف لوسیون حنا باریج اسانس :

کاهش دهنده موضعی تعریق – ضد قارچ، ضد شوره، تقویت کننده مو – ضد باکتری – ترمیم زخم

قیمت برای مصرف کننده :

9000 تومان

شکل دارویی :

قطره ۳۰ میلی لیتری

دستور مصرف :

برای کاهش تعریق کف دست: محلول را چند برابر با آب رقیق نموده و شبی یک بار مقدار مناسب از لوسیون بصورت موضعی استفاده شود.

برای پیشگیری از خارش بعد از استحمام و درمان شوره سر و تقویت مو: ۵-۳ میلی لیتر از لوسیون را به ۲۰۰-۱۰۰ میلی لیتر شامپو افزوده و در هر بار استحمام از آن استفاده نمایید.

اجزا فرآورده :

عصاره برگ حنا (Lawsonia inermis)

مواد موثره :

لاوسون، موسیلاژ، مانیتول، تانن

استاندارد شده :

بر اساس وجود مقدار معینی از فلاونوئیدها در هر میلی لیتر فراورده

موارد منع مصرف :

موردی گزارش نشده است.

عوارض جانبی :

با مقدار توصیه شده و نحوه مصرف مناسب، عارضه ای مشاهده نشده است.

تداخلات دارویی :

موردی گزارش نشده است.

نکات قابل توصیه :

این لوسیون خوراکی نیست.

همانند سایر داروها، لوسیون حنا را از دسترس اطفال دور نگهدارید.

حنا بصورت موقت موجب ایجاد رنگ میشود.

پس از مصرف، درب لوسیون حنا را محکم ببندید و دور از نور، در دمای ۳۰-۱۵ درجه سانتیگراد نگهداری نمایید.

مکانیسم اثر و آثار فارماکولوژیک :

 حنا بصورت موضعی در درمان بیماریهای قارچی پوست بویژه قارچهای عامل کچلی و تخفیف دردهای روماتیسمی به کار رفته است.

بر اساس نتایج بررسی انجام شده در حیوانات آزمایشگاهی، عصاره حنا موجب افزایش انقباض زخم،کاهش مدت اپی تلیزاسیون و افزایش قابل توجه در وزن بافت گرانولاسیون میشود لذا استفاده از عصاره حنا برای التیام زخم پیشنهاد شده است.

در کشور ما بطور سنتی از حنا برای کاهش تعریق دست و پا استفاده میشود. اثرات ضدقارچ، ضد باکتری و ایجاد رنگ را به لاوسون موجود در حنا نسبت میدهند.

همچنین تانن موجود در عصاره حنا قابض بوده و موجب کاهش تعریق میشود. حنا موجب ضخیم شدن مو و استحکام آن میشود. همچنین عصاره حنا خارش پوست را برطرف و در موارد سوختگی سوزش و درد را کاهش میدهد.

تعریق بیش از حد (hyperhidrosis) ممکن است موضعی (محدود به یک یا چند ناحیه) یا عمومی باشد. تعریق عمومی واقعی نادر است و حتی تعریق بیش از حد به علت بیماریهای سیستمیک معمولاً در نواحی خاصی واضح تر است.

در واقع تمامی موارد افزایش تعریق که توسط متخصصین پوست دیده میشود از انواع تعریق موضعی کف دست و کف پا (palmoplantar) یا زیر بغل(axillary) هستند.
درمان افزایش تعریق عمومی مستلزم درمان علت زمینه ای است.

درمانهای مطرح در موارد افزایش موضعی تعریق عبارتند از : استفاده از محلول موضعی آلومینیوم کلراید یا آلومینیوم کلرهیدروکساید، یونتوفورزیس(iontophoresis) ، تزریق سم بوتولینوم، داروهای خوراکی آنتی کلینرژیک( مانند پروبانتین)، دیلتیازم و کلونیدین و روش های جراحی.

در یک کارآزمایی بالینی دو سو بیخبر کنترل شده، ۶۶ بیمار مبتلا به تعریق بیش از حد کف دست بصورت تصادفی عصاره حنا یا آلومینیوم کلراید ۲۰% را شبی یک بار به مدت یک هفته بصورت موضعی استفاده کردند.

پاسخ به درمان در گروه عصاره حنا ۶۳.۶% و در گروه آلومینیوم کلراید۶۰.۶ % گزارش گردید که این تفاوت از نظر آماری معنی دار نبود.(p=0.7) شایعترین عارضه جانبی در گروه آلومینیوم کلراید خشکی کف دست (۳۶.۷ %) همراه با سایر علائم مانند سوزش، خارش و درماتیت بود.

شایعترین عارضه ناخواسته در گروه عصاره حنا رنگی شدن موقت پوست (۶۶.۷%) بود. پاسخ به درمان در هر دو جنس و سنین مختلف یکسان مشاهده شد.

محققین نتیجه گرفتند که در موارد افزایش بیش از حد تعریق کف دست، عصاره حنا جایگزین خوبی برای محلول آلومینیوم کلراید میباشد.

Posted in باریج اسانس،لوسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
7 × 6 =