فهرست بستن

موارد مصرف قطره منتورا فورت اهورا دارو :

درمان ناراحتی های گوارشی ، درمان ناراحتی های تنفسی ، میگرن و سر درد ، گرفتگی بینی

قیمت برای مصرف کننده :

۱۶۰۰۰ تومان

وضعیت موجودی محصول : ناموجود

 

شکل دارویی :

قطره، ظرف ۱۵ میلی لیتر

دستور مصرف :

برای استفاده‌ی خوراکی در درمان ناراحتی‌های گوارشی، ۲ قطره از دارو را روی یک حبه قند ریخته و یا با یک لیوان آب گرم میل کنید.
برای استفاده در درمان ناراحتی‌های تنفسی، گرفتگی بینی و میگرن، ۳-۴ قطره از دارو را در محل موردنظر ریخته و به آرامی ماساژ دهید تا جذب شود.

اجزا فرآورده :

اسانس نعناع فلفلی

مواد موثره :

منتول (هر میلی‌لیتر ۳۳۷ میلی‌گرم منتول)

عوارض جانبی :

این دارو در افرادی که دارای معده‌ی حساس می‌باشند باعث درد معده می‌شود. نعناع موجب شل شدن اسفنکتر مروی تحتانی می‌شود. در صورت بروز عارضه‌ی دیگری هنگام مصرف این دارو پزشک را در جریان قرار دهید.

موارد منع مصرف :

مصرف این دارو در کودکن زیر ۱۲ سال ممنوع می‌باشد. از مالیدن این روغن بر روی زخم‌های باز و صورت خودداری نمائید. در صورت انسداد مجاری صفراوی، التهاب کیسه‌ی صفرا و آسیب‌دیدگی‌های شدید کبدی از مصرف دارو خودداری کنید. در صورت وجود سنگ‌های صفراوی، قبل از مصرف این دارو با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

تداخل دارویی :

این دارو در تداخل با داروهای حاوی کافئین، باعث تأخیر در جذب کافئین می‌شود.

مصرف در بارداری و شیردهی :

مصرف این دارو در بارداری و شیردهی مجازی نمی‌باشد.

شرایط نگهداری : 

در دمای کمتر از ۲۵ درجه‌ی سانتی‌گراد و دور از نور و حرارت نگه دارید.

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

مکانیسم اثر و آثار فارماکولوژیک :

سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر نوعی اختلال در عملکرد روده است که با درد مزمن در ناحیه‌ی شکم، احساس ناراحتی، نفخ و تغییرات در عادات روده‌ای، بدون هرگونه علت ارگانیک دیگری مشخص می‌شود. اسهال یا یبوست می‌توانند علامت غالب باشند که ممکن است به صورت متناوب ظاهر شوند.

خواص نعناع ضددرد، ضدالتهاب، ضداسپاسم، ضداحتقان و آنتی‌اکسیدان است. عصاره‌ی نعناع آستانه‌ی درد را در انسان بالا می‌برد.
گیاه نعناع فلفلی جهت درمان سرماخوردگی، رفع التهاب در نواحی دهان، حنجره، سینوس‌ها، کبد، کیسه‌ی صفرا و درمان اختلالاتسیستم گوارشی مانند تهوع، اسهال، استفراغ، نفخ و سوء‌هاضمه کاربرد دارد.

نعناع موجب مهار فعالیت پریستالتیک خودبه‌خودی، کاهش تخلیه‌ی لوله‌ی گوارش و مهار پاسخ القا شده‌ی دپلاریزاسیون پتاسیم در روده می‌شود. منتول موجود در گیاه نعناع دارای اثرات ضدباکتریایی است.

گیاه نعناع دارای اثرات هضم‌کننده، ضدباکتری، ضدقارچ و ضدانگل بوده و به موجب دارا بودن ترکیباتی از جمله لیمونن، لینالول، ۱، ۸، سینئول و منتول دارای فعالیت ضدباکتری است.

برگ گیاه نعناع به دلیل فعالیت‌های بیولوژیکی مانند دمان اختلالات گوارشی، سوء‌هاضمه، ضدالتهاب، ضدباکتری و ضدویروسی در طب سنتی کاربرد دارد. در تحقیقی اثرات ضددردی عصاره‌ی اتانولی برگ گیاه نعناع در موش‌های کوچک آزمایشگاهی نر بالغ ارزیابی گردید. داده‌های تحقیق نشان می‌دهد که برگ گیاه نعناع اثرات ضددردی در موش‌های کوچک آزمایشگاهی دارد.

طبق تحقیقات اخیر، اثرات مصرف اسانس نعناع فلفلی در پیشگیری و درمان سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر به اثبات رسیده است، همچنین در درمان بیماری‌های التهابی روده، نارسایی‌های کیسه‌ی صفراوی و مشکلات کبدی نیز استفاده می‌شود.

اسانس نعناع فلفلی و ترکیب شاخص آن منتول، تأثیر بسزایی در شل‌کنندگی ماهیچه‌های روده دارند. این کار را از طریق مسدود کردن کانال‌های کلسیم در شیره معده انجام می‌دهد که در کاهش علائم بیماری سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر موثر است. از منتول به عنوان مقوی معده، پایین آوردن دمای بدن در موارد تب، ضدسره و استفراغ و ضدعفونی‌کننده‌ای اثربخش در التهاب ریه‌ها استفاده می‌شود. همچنین منتول به عنوان یک ترکیب ضدعفونی‌کننده مهم بوده که دارای اثرات آنتی‌بیوتیکی بسیار موثری است.

در مطالعه‌ای اسانس نعناع فلفلی با آنتی‌بیوتیک تتراساکلین mg/ml ۸ بر سه سویه پسودوموناس آئرژینوزا، اشرشیا کلی و سالمونلا تیفی موریوم مقایسه گردید. نتایج نشان داد که اسانس گیاه نعناع فلفلی دارای اثر ضدباکتری قابل‌توجهی بر دوسویه اشرشیا کلی و سالمونلا تیفی موریوم در مقایسه با تتراساکلین است.

در مطالعه‌ای دیگر بر روی ۹۶ بیمار مبتلا به خارش در دوران بارداری اسانس نعناع فلفلی استفاده شد. اسانس نعناع فلفلی در مقایسه با دارونما تفاوت قابل‌ملاحظه‌ای داشت که این نشان‌دهنده‌ی تأثیر این اسانس در درمان خارش می‌باشد.

Posted in اهورا دارو،قطره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
19 ⁄ 1 =