فهرست بستن

موارد مصرف قطره استراگل گل دارو :

برطرف کننده گرفتگی عروق کرونر، رقیق کننده خون، تنظیم کننده فشار خون و ضربان قلب، کاهش کلسترول و تری گلیسیرید

قیمت برای مصرف کننده :

17800 تومان

شکل دارویی :

قطره ۳۰ میلی لیتری

دستور مصرف :

برای افرادی که منحصراً جهت پیشگیری از بیماری های قلبی استفاده می کنند یک بار در روز ترجیحاً صبح ها ۲۵ قطره

بیماران قلبی سه بار در روز، هر بار ۲۰ قطره جمعاً ۶۰ قطره در روز

اجزا فرآورده :

 مواد بکار رفته در این قطره خوراکی عبارتند از: مخلوطی از عصاره مایع هیدروالکلی گیاهان بابونه، پوست بید، سیر، قره قات، زنجبیل و فلفل قرمز همراه با ۱/۵% عصاره خشک زالزالک

مواد موثره :

 مواد موثره موجود در گیاهان مورد استفاده در فرمولاسیون قطره استراگل عبارتند از:

زالزالک: فلاونوئیدها (هایپروزید، ویتکسین، وینسین، اسید کلروژنیک و اسید کافئیک)

قره قات: تانن های کاتشین (اولیگومریک پروسیانیدین ها، آنتوسیانوئیدها، فلاونوئیدها (آوی کولارین، هایپروزید، اسید کلروژنیک)

زنجبیل: زینجیبرن، ارکورکومن، بتابیزابولن، جینجرول و شوگاول ها

سیر: آلئین، الیسین، فلاونوئیدها، نیکوتینامیدها

فلفل قرمز: کاپساسیونوئیدها و فلاونوئیدها (اپیسن) ساپونن های استرووئیدی

بابونه: سزکوئی ترپن ها، بیزابولول، کامازولن و فلاونوئیدها

پوست بید: سالیسین، سالی کورتین و سالی یوزید

تداخلات داروئی :

در افرادی که از داروهای ضد انعقاد استفاده می کنند می تواند موجب تشدید اثر داروی ضد انعقاد گردد.

عوارض جانبی :

در بعضی افراد ممکن است موجب بروز سوزش مختصر معده شود. در افراد حساس به فرآورده های گیاهی ممکن است موجب بروز کهیر، خارش یا جوش های زیر پوستی شود.

موارد احتیاط :

۱- به علت عصاره سیر و فلفل به کار رفته در ترکیب این دارو ممکن است در بعضی افراد ایجاد سوزش و ترش کردن معده نماید که در این گونه موارد بهتر است قطره، بعد از غذا میل شود.

۲- چنانچه از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید قبل از مصرف با پزشک خود مشورت نمائید.

۳- دارو را دور از دسترس اطفال نگهداری کنید.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

در این دوران مصرف این دارو توصیه نمی شود.

توجه :

۱- قبل از مصرف شیشه را تکان دهید.

۲- برای پوشاندن مزه نسبتاً تند قطره می توان آن را با نصف استکان آب مخلوط کرد و سپس میل نمود.

۳- توصیه می شود این دارو حداکثر ۹۰ قطره در روز استفاده شود.

مکانیسم اثر و آثار فارماکولوژیک :

 مواد موثره عصاره زالزالک با مهار آنزیم فسفودی استراز موجب افزایش غلظت cAMP در عضله قلب شده نیروی انقباض آن را افزایش می دهد. از طرف دیگر با اتساع عروق موجب کاهش فشار خون شده و گردش خون در عروق کرونر را افزایش می دهند. فلاونوئیدهای زالزالک در حفظ کلاژن جدار عروق بسیار کارآمد بوده و در نتیجه عروق را در مقابل پلاک های اترواسکلروزی حفظ می نماید. فلاونوئیدهای موجود در عصاره زالزالک دارای خاصیت آنتی اکسیدان بوده و عوامل اکسیداسیون ایجاد کننده عوارض قلبی را مهار می سازند.

مواد موثره موجود در قره قات موجب خونرسانی بهتردر اندام ها شده و در تشکیل عروق کاپیلری جدید بسیار موثر می باشند. از طرف دیگر با پیشگیری از تراکم پلاکتی از انعقاد خون پیشگیری می کنند. به همین علت در رتینوپاتی های چشمی بیماران دیابتیک نیزبسیار موثر هستند. زنجبیل دارای خاصیت ضد التهاب و جلوگیری کننده از تراکم پلاکتی بوده و از انعقاد خون پیشگیری می نماید. مواد موثره سیر موجب کاهش کلسترول خون شده و از تجمع پلاکت ها جلوگیری می نماید. افزون براین لیپوپروتئین های با چگالی کم (LDL) و تری گلیسیریدهای سرم را کاهش داده و HDL را افزایش می دهد .مکانیسم اثر آن از طریق وقفه سنتز لیپید و افزایش دفع استرول های اسیدی و بازی است. مهمترین ارزش سیر در پیشگیری و درمان بیماری های قلبی عروقی اثر ضد تصلب شرایین آن می باشد. ثابت شده است که سیر افزایش سختی و سفتی شریان وابسته به سن را کاهش می دهد سیر موجب کاهش فشار خون می شود. کاپسائین موجود درفلفل قرمز همراه با ویتامین های AوCقادر هستند گردش خون عروق کرونر را افزایش داده، تری گلیسرید و کلسترول خون را کاهش دهند و از پیشرفت اترواسکلروز جلوگیری نمایند. عصاره پوست بید همراه با مواد موثره بابونه دارای اثر ضد درد و ضد اسپاسم بوده و در تخفیف دردهای قلبی موثر هستند.

بطور کلی مجموعه مواد موثره در قطره استراگل اثر سینرژیستیک در کاهش لیپیدهای خون و تصلب شرایین داشته خون رسانی به اعضاء بدن به خصوص قلب و عروق را بهبود بخشیده و با اثر ضد انعقادی در پیشگیری از تشکیل لخته خون در عروق بسیار کارآمد می باشد. مطالعات بالینی روی بیمارانی که درجاتی از انسداد عروق کرونر داشته اند به خوبی نشان داده است که این دارو موجب باز شدن عروق و خون رسانی بهتر به قلب می گردد.

Posted in قطره،گل دارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
20 + 4 =