فهرست بستن

موارد مصرف قرص گلوکوهرب باریج اسانس :

کاهش دهنده قند خون

قیمت برای مصرف کننده :

19500 تومان

شکل دارویی :

قرص ۴۶۸ میلی‌‌گرم، در ظرف دارو همراه با بروشور

دستور مصرف :

 مقدار توصیه شده در بالغین، روزی ۳ بار هر بار یک قرص میباشد. مصرف بیش از مقدار توصیه شده روزانه مجاز نیست.

اجزا فرآورده :

عصاره گیاه گزنه (Urtica dioica ) – علف شور(Atriplex halimus) – برگ گردو(Juglans regia) – زیتون (Olea europaea)

استاندارد شده :

بر اساس وجود حداقل ۱/۱ میلی‌گرم کلروژنیک اسید و حداقل ۶ میلی‌گرم اولئوروپین در هر قرص گلوکوهرب باریج

عوارض جانبی:

 براساس نتایج یک مطالعه بالینی، هیچ‌گونه عارضه جانبی گزارش نشده است.

موارد منع مصرف :

موردی ذکر نشده است.

تداخلات دارویی :

بررسی نشده است، با این‌حال از نظر تئوریک مصرف همزمان با داروهای کاهش دهنده قند خون، موجب تقویت اثر آنها خواهد شد.

نکات قابل توصیه :

• دارو را دور از دید و دسترس کودکان نگهداری نمایید.

• مصرف بیش از مقدار توصیه شده روزانه مجاز نیست.

• در صورت فراموش کردن مصرف دارو در یک نوبت، از افزایش مقدار مصرف بعدی خودداری نمایید.

• به تاریخ انقضا مصرف فرآورده توجه نموده و از مصرف داروهای تاریخ گذشته اجتناب نمایید.

• دارو را در ظرف دربسته، دور از نور و در دمای ۳۰-۱۵ درجه سانتیگراد نگهداری نمایید.

• این اطلاعات را نزد خود نگهدارید، ممکن است بخواهید دوباره آن را مطالعه نمایید.

کار با ماشین آلات و رانندگی :

بررسی نشده است.

مصرف در دوران بارداری :

به علت موجود نبودن مدارک کافی، مصرف این فرآورده در کودکان، دوران بارداری و شیردهی مجاز نیست.

مکانیسم اثر و آثار فارماکولوژیک :

 در این صفحه شما میتوانید اطلاعات کامل و جامع را در مورد قرص گلوکوهرب باریج ، محصول جدید شرکت داروسازی باریج اسانس در گروه چربی و قند و فشارخون مشاهده نمایید. این دارو مختص افراد دیابتی و حاوی گیاهانی نظیر گزنه ، علف شور ، برگ گردو و زیتون میباشد.

دیابت، نگرانی غالب برای سلامت عمومی در سرتاسر جهان است که به صورت پیوسته در حال افزایش میباشد. پیش‌بینی می‌شـود که شیـوع دیـابت از ۴% در سال ۱۹۹۵ به ۴/۵% در سـال ۲۰۲۵ بـرسد.

بیش از پنج میلیون نفر در کشور مبتلا به دیابت هستند. این بیماری موجب معلولیت، مرگ و میر و عوارض دراز مدت قابل توجه می‌شود و یک فاکتور خطر مهم برای بیماری‌های قلبی عروقی است. با توجه به افزایش میزان چاقی کودکان و بزرگسالان در جوامع امروزی، به نظر می‌رسد در دهه آینده دیابت شیوع بیشتری پیدا کند.

اهداف درمانی در بالغین دیابتی عبارتند از: کنترل گلایسمیک (HbA1C < 7%) ، قند خون قبل از غذا ۱۳۰- ۷۰ و قند خون بعد از غذا کمتر از ۱۸۰ میلی‌گرم در دسی لیتر ، کنترل فشارخون (کمتر از ۱۳۰:۸۰میلی متر جیوه) و کنترل چربی‌های خون (LDL) کمتر از ۱۰۰، HDL در مردان بیش از ۴۰ و در زنان بیش از ۵۰ و تریگلیسرید کمتر از ۱۵۰ میلی‌گرم در دسی لیتر(، لذا از داروها و روش‌های تغذیه‌ای مختلف استفاده می‌شود. استفاده از داروهای گیاهی به عنوان کمک درمان دیابت رایج می‌باشد.

از حدود ۲۶ گونه گیاهی مورد استفاده در درمان دیابت، گردو، علف‌شور، زیتون و گزنه قویاً توصیه شده‌اند لذا در فرمول داروی گلوکوهرب باریج از عصاره این گیاهان استفاده شده است.

ایمنی مصرف این ۴ گیاه بواسطه استفاده طولانی آنها در طب ملل مشهود است. در اروپا و خاور میانه مستنداتی دال بر درمان ازدیاد قند خون بوسیله تانن ها و فنولیک های موجود در برگ گردو وجود دارد. به نظر می رسد گردو هضم و ورود قند به جریان خون را کند می‌کند. در مطالعات in vivo و in vitro، ایمنی مصرف و اثرات قرص Glucolevel ( نمونه مشابه داروی گلوکوهرب باریج ) در کاهش قند خون بررسی شده است: در آزمون LDH، در فیبروبلاست‌های انسانی تیمار شده با غلظت‌های فزاینده این دارو، اثرات سمی دیده نشد. در مطالعات in vivo نتایج مشابهی در رت‌ها مشاهده گردید ( LD50: 25g/kg ) .

با توجه به تشدید (۲ برابر شدن) دریافت گلوکز توسط سلول‌های مخمری و مهار جذب روده‌ای گلوکز ( تقریباً ۴۹% ) در روده رت، اثرات ضد دیابت دارو مشخص شده است. علاوه بر این، در مقایسه با کنترل مثبت، ۳-۲ هفته درمان در رت‌های دیابتی شده با استرپتوزوسین، موجب کاهش قابل توجه میزان قند خون ( از بیش از ۵۰±۴۰۰ میلی گرم در دسی‌لیتر به ۲۲±۲۱۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر، p<0.001 ) و بهبود قابل توجه دریافت گلوکز در تست تحمل گلوکز شد.

همچنین در ۱۶ داوطلب سنین ۶۷-۴۸ سال، با تشخیص اخیر دیابت نوع ۲ که فقط تحت درمان با رژیم غذایی بودند، مصرف ۳ قرص در روز برای مدت ۴ هفته، موجب کاهش قابل توجه مقدار قند خون پایه از ۴۰±۲۹۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر به ۲۰±۲۱۰ میلی گرم در دسی‌لیتر در هفته اول مصرف شد. در ابتدای مطالعه، قند خون گروهی متشکل از ۱۱ نفر از شرکت‌کنندگان، کمتر از ۳۰۰ و در بقیه بیش از ۳۰۰ میلی‌گرم درصد بود. از نظر کلینیکی در گروه اول مقادیر قابل قبول گلوکز طی۳-۲ هفته درمان و در گروه دوم طی هفته چهارم درمان حاصل شد. هیچگونه عارضه جانبی گزارش نشد.

علاوه بر این، کاهش قابل توجه مقادیر HbA1C (از ۰۳/۱± ۲/۸ به ۹۴/۰± ۹/۶) در ۶ نفر مشاهده شد. نتایج این بررسی ایمنی مصرف، قابلیت پذیرش و اثربخشی ترکیب گیاهی دارو را نشان داد که به نظر می‌رسد برای تنظیم هموستاز گلوکز مکانیزم اثر متفاوتی داشته اما اثر هم افزایی دارند و موجب توازن طبیعی قند خون می‌شوند.

مکانیزم احتمالی گیاهان مورد استفاده در این دارو ممکن است به شرح زیر باشد: ترکیب اصلی فعال در برگ زیتون، oleuropeoside است که با دوز ۱۶ میلی‌گرم بر کیلوگرم علاوه بر اثرات کاهش‌دهنده فشار خون و چربی خون، اثر هایپوگلایسمیک قابل تشخیصی دارد. تانن‌ها و پلی‌فنولیک‌های برگ گردو آنتی اکسیدان‌های قوی هستند و جمع آوری قدرتمند رادیکال‌های سوپراکسید و هیدروکسیل را به عهده دارند.

در یک مدل حیوانی دیابت و چاقی، ثابت شده که علف شور یک گیاه ضد دیابت کاملاً موثر است، همچنین موجب تقویت اثر انسولین می‌شود. عصاره گزنه دارای اثرات هایپوگلایسمیک است و تحمل گلوکز را بهبود می‌بخشد.

آزمایشات in vitro نشان داده‌اند که این دارو ورود گلوکز به سلول‌های مخمری را در طی تخمیر بیهوازی تسهیل می‌کند که این اثر را به علف شور موجود در دارو نسبت میدهند.

گزنه ممکن است تولید گلوکز بوسیله کبد را کاهش دهد در حالی که اولئوروپین برگ زیتون و تانن‌های برگ گردو به عنوان مهارکننده‌های آلفا – گلوکوزیداز عمل نموده و جذب کربوهیدرات‌ها در روده را کاهش میدهند

Posted in باریج اسانس،قرص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
29 + 13 =