فهرست بستن

موارد مصرف قرص لیپوران اهورا دارو :

کاهش چربی و کلسترول خون، بهبود عملکرد کبدی

قیمت برای مصرف کننده :

۱۲۰۰۰ تومان

وضعیت موجودی محصول : موجود

 

شکل دارویی :

قرص، بسته ۳۰ عددی

دستور مصرف :

در افراد بالای ۱۲ سال ۳ بار در روز و همراه با وعده‌ی غذایی یک کپسول همراه با نصف لیوان آب میل شود.

اجزا فرآورده :

کنگر فرنگی

مواد موثره :

پلی‌فنول (هر کپسول حاوی ۲۱ میلی‌گرم پلی‌فنول بر مبنای کلروژنیک‌اسید می‌باشد.)

موارد منع مصرف :

کودکان زیر ۱۲ سال
حساسیت به مواد تشکیل‌دهنده‌ی دارو
انسداد مجاری صفراوی

عوارض جانبی :

عارضه‌ی جانبی خاصی ندارد مگر کسانی که به ارتیشو حساسیت دارند. درماتیت تماسی از عوارض مهم کنگر فرنگی به حساب می‌آید. سیناروپیکرین و سایر لاکتون‌های سزکوئی‌ترپنی، آلرژن‌های قدرتمند کنگر فرنگی می‌باشند و عصاره‌های خالص‌سازی‌شده و فرآورده‌های خاص این گیاه که حاوی مقادیر بیشتری از لاکتون‌های مزبور هستند، پرعارضه‌تر از عصاره‌های تام آن می‌باشند.

تداخل دارویی :

هیچگونه تداخلات دارویی مشاهده نشده است.

مصرف در بارداری و شیردهی :

مجاز نمی‌باشد.

نکات قابل‌توجه :

افراد مبتلا به سنگ کلیه تحت نظر پزشک مصرف کنند.

شرایط نگهداری : 

در دمای کمتر از ۳۰ درجه، دور از رطوبت و دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

مکانیسم اثر و آثار فارماکولوژیک :

این گیاه یکی از قدیمی‌ترین گیاهان دارویی بوده که مصریان باستان برای آن ارزش زیادی قائل بودند و برای کمک به هضم غذا از آن استفاده می‌کردند.

برگ‌های این گیاه در طب سنتی اروپا از زمان رومیان به عنوان دیورتیک (مدر) استفاده می‌شده و از دیگر مصارف آن در ناراحتی‌های کبدی و حمایت کبدی بود هسات. همچنین اروپاییان این گیاه را به عنوان افزاینده‌ی صفرا، محافظت‌کننده‌ی کبدی، کاهنده‌ی کلسترول و ادرارآور می‌شناختند.

سینارین موجود در این گیاه به عنوان کلرتیک معرفی شده است. افزایش جریان صفرا توسط کبد در درمان ناراحتی‌های سوء‌هاضمه ضروری است.

در یک مطالعه‌ی بالینی که بر روی ۵۵۳ بیمار با ناراحتی گواشی (سوء‌هاضمه) انجام شد، نشان داده شد که ۶۴۰-۳۲۰ میلی‌گرم از عصاره‌ی استاندارد‌شده‌ی این گیاه ۳ بار در روز باعث کاهش تهوع، درد شکم، یبوست و نفخ در ۷۰ درصد بیماران می‌شود.

در مطالعه‌ی کنترل‌شده‌ی دیگری اثرات عصاره‌ی این گیاه در درمان کلسترول بالا و تریگلیسرید بالا نشان داده شد. در این مطالعه، تجویز ۹۰۰ میلی‌گرم در روز باعث کاهش معناداری در مقدار کلسترول و تریگلیسیرید شد.

در مطالعه‌ی دیگری که بر روی اثرات محافظتی این گیاه انجام شد، دیده شد که این گیاه اثرات محافظتی بر علیه استرس اکسیداتیو القاشده به وسیله‌ی واسطه‌های التهابی دارد. همچنین باعث اکسیداسیون LDL در جلوگیری از آتروژنز بر روی سلول‌های آندوتلیال و مونوسیت‌ها می‌شود.

در مطالعه‌ی دیگری با تجویز دوز کم عصاره‌ی کنگر فرنگی کاهش ۲۰ درصدی کلسترول در هپاتوسیت‌ها و کاهش ۶۰ درصد کلسترول با دوز بالای عصاره‌ی این گیاه در هپاتوسیت‌ها و کاهش ۶۰ درصد کلسترول با دوز بالای عصاره‌ی این گیاه در هپاتوسیت‌ها با سمیت پایین گزارش شد که به لحاظ آماری معنادار بود.

گزارش شده است که این عصاره نسبت به استاتین‌ها سمیت پایین‌تری دارند. بررسی انجام‌شده بر روی ۴۱۷ بیمار مصرف‌کننده از عصاره‌ی برگ کنگر فرنگی نشان‌دهنده‌ی تأثیر آن بر روی کبد و مجاری ترشحی صفرا بود. مطالعه بر روی ۲۰ مرد دارای اختلالات متابولیکی حاد یا مزمن انجام شد. این افراد میزان روزانه ۳۲۰ میلی‌گرم عصاره‌ی کنگر فرنگی را به همراه ۵۰ میلی‌لیتر آب مصرف نمودند.

نتایج حاصل اندازه‌گیری ترشح صفرا از طریق دئودنوم نشان‌دهنده‌ی افزایش ۱۲۷/۳ درصد ترشح بعد از ۳۰ دقیقه، ۱۵۱/۵ درصد بعد از ۶۰ دقیقه و ۹۴/۳ درصد بعد از ۹۰ دقیقه بود که در مقایسه با گروه دارونما دارای تفاوت معناداری بود. در مطالعات حیوانی به عمل آمده بر روی موش صحرایی، اثرات صفراآو، پایین‌آورنده‌ی کلسترول و چربی خون، عصاره‌های تام و خالص‌سازی شده‌ی کنگر فرنگی به اثبات رسیده است.

بر اساس این بررسی‌ها، عصاره‌های خالص‌سازی‌شده نسبت به عصاره‌ی تام گیاه از فعالیت بیشتری برخوردار می‌باشند که احتمالاً به غلظت بالای مشتقات مونوکافئیل کینیک نظیر اسیدکلروژنیک نئوکلروژنیک را موثر دانسته و برخی ثابت نموده‌اند که مخلوط اسید الکل‌های موجود در گیاه اثر تنظیمی بر ترشح صفرا دارند.

Posted in اهورا دارو،قرص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
28 + 23 =