فهرست بستن

توجه نمایید که موارد مصرف ، مقدار مصرف و نحوه مصرف در حیطه تخصص پزشک می باشد اما به طور معمول می توان به موارد زیر اشاره کرد :

نام رایج دارویی :

لینزولید

موارد مصرف قرص لینووکس تهران شیمی :

آنتی بیوتیک

مقدار مصرف  :

پنومونی اکتسابی از جامعه و پنومونی اکتسابی از بیمارستان:

کودکان بالای ۱۲ سال و بزرگسالان: ۶۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز

عفونت های پیچیده و غیر پیچیده پوست و ساختار پوست:

کودکان بالای ۱۲ سال و بزرگسالان: ۶۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز

عفونت های وابسته به باکتری انتروکوک مقاوم به ونکومایسین:

کودکان بالای ۱۲ سال و بزرگسالان: ۶۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت به مدت ۱۴ تا ۲۸ روز

نحوه مصرف :

اين دارو را مي توانيد همراه يا بدون غذا مصرف نماييد.

در صورت فراموش کردن یک نوبت از دارو به محض به یاد آوردن سریعاْ آن را مصرف نموده و در صورتیکه زمان نوبت بعدی فرا رسیده بود از خوردن آن صرف نظر کرده و مطابق قبل دارو را مصرف کنید و مقدار آن را دو برابر نکنید.

شکل دارویی :

قرص ۶۰۰ میلی گرم.


عوارض جانبی :

شوک آنافیلاکسی(کهیر، اختلال در تنفس، ورم صورت لب ها و زبان)، آنژیو ادم، بروز تاول بر روی پوست، اسهال وابسته به کلستریدیوم دیفیسیل (اسهال آبکی،خونی و بدبو)، تشنج، افزایش فشار خون، افت قند خون، لاکتیک اسیدوز، نوروپاتی چشم، نوروپاتی محیطی، درد و گرفتگی عضلات، صرع، سندرم سروتونین (در صورت استفاده همزمان این دارو با داروهای سروتونرژیک)، سندرم استیون جانسون، کاهش قدرت بینایی

عوارض جانبی که بدن با آنها تطابق پیدا می کند :

سرگیجه، سر درد، بی خوابی، راش پوستی، درد شکمی، تهوع، استفراغ، یبوست، اسهال، افزایش سطح سرمی ALT و AST و بیلی روبین و آلکالین فسفاتاز، کاندیدیاز واژینال، عفونت های قارچی، کاهش هموگلوبین، افزایش سطح سرمی کراتینین، تب

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

مصرف اين دارو در دوران بارداري در صورتي كه فوائد تجويز دارو بيشتر از خطرات احتمالي آن باشد و تنها با تجویز پزشک متخصص امکان پذیر می باشد. مصرف این دارو در دوران شیر دهی با توجه به ترشح دارو در شیر، فقط تحت نظر پزشک متخصص امکان پذیر می باشد.

هشدار ها :

این دارو می تواند سبب سرکوب مغز استخوان شود، بنابراین در افرادی که سابقه سرکوب مغز استخوان داشته اند و یا داروهای سرکوب کننده مغز استخوان استفاده می کنند لازم است با احتیاط مصرف شود.

این دارو در افرادی که فشار خون بالای کنترل نشده، فئوکروموسایتوما، سندرم کارسینوئید و هایپرتیروئیدیسم درمان نشده دارند لازم است با احتیاط مصرف شود.

این دارو می تواند سبب بروز افت قند خون شود، بنابراین در افراد دیابتی باید با احتیاط مصرف شود و میزان قند خون فرد به طور مرتب اندازه گیری شود.

مصرف این دارو به دلیل احتمال بروز صرع در افرادی که سابقه ابتلا به صرع را داشته باشند باید با احتیاط صورت گیرد.

نوروپاتی محیطی و نوروپاتی چشم (همراه با کاهش دید) از عوارض این دارو است، به ویژه در دوره های مصرف بیشتر از ۲۸ روز، بنابراین هر تغییری در بینایی بیمار نیازمند بررسی فوری چشم و احتمالا قطع مصرف دارو می باشد.

مصرف این دارو سبب بروز لاکتیک اسیدوز می شود و می تواند دوره های تکرار شونده تهوع و استفراغ را در برخی بیماران ایجاد کند که در این صورت نیاز به اقدام درمانی فوری می باشد.

دارو را كاملاً مطابق دستور پزشك مصرف نماييد.

نکته :

در صورت لزوم استفاده از آنتی بیوتیک، دارو را در فواصل زمانی منظم مصرف کنید و دوره درمان را کامل کنید.

بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها با برخی مواد غذایی تداخل دارند و معمولاً بهتر است با شیر، آبمیوه، چای و نوشابه مصرف نشوند.

مصرف همزمان شیر با برخی آنتی‌بیوتیک‌ها، اثرگذاری‌شان را کاهش مي‌دهد، بهتر است آنتی‌بیوتیک را همراه با آب فراوان و بعد از غذا مصرف کنید اما برخی از آنتی بیوتیک ها باید با معده خالی مصرف شوند تا اثرگذاری بیشتری داشته باشند.

بهتر است قبل از مصرف هر نوع آنتی بیوتیکی در مورد نحوه صحیح مصرف آن با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

Posted in داروسازی تهران شیمی،قرص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
24 ⁄ 3 =