فهرست بستن

موارد مصرف قرص سویاگل گل دارو :

برطرف کننده علائم یائسگی (گرگرفتگی، تعرق شبانه) پیشگیری کننده از پوکی استخوان

قیمت برای مصرف کننده :

18400 تومان

شکل دارویی :

قرص روکش دار در بسته های ۳۰ عددی.

دستور مصرف :

روزی ۱ تا ۲ قرص همراه با غذا میل شود.

اجزا فرآورده :

هر قرص حاوی ۵۰ میلی گرم ایزوفلاون سویا می باشد

مواد موثره :

ترکیبات ایزوفلاون ها مواد موثره اصلی سویا می باشند.

تداخلات دارویی :

مصرف فرآورده سویا با ترکیبات آهن کاهش جذب آهن می شود.

همچنین مصرف همزمان با وارفارین موجب کاهش اثر بخشی دارو می شود.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی :

زنان باردار و یا شیرده قبل از مصرف این فرآورده با پزشک معالج مشورت نمایند.

مکانیسم اثر و آثار فارماکولوژیک :

ایزوفلاون ها گروهی از ترکیبات موجود در سویا هستند که خاصیت استروژنی داشته و جزء استروژن های گیاهی یا فیتواستروژن ها طبقه بندی می شوند. این ترکیبات به گیرنده های استروژنی موجود در مغز، استخوان، مثانه و اپیتلیوم عروق متصل می شوند که احتمالاً این گیرنده ها در عملکرد استروژن های غیر استروئیدی اهمیت دارند.

ایزوفلاون ها دارای فعالیت استروژنی کمتری نسبت به استروژن انسانی هستند اما با استروژن در اتصال به گیرنده ها رقابت می کنند و به عنوان فیتواستروژن ها می توانند به تنظیم تعادل استروژن در بدن کمک کنند.

تحقیقات متعددی نشان داده است که مصرف سویا در رژیم غذایی می تواند آثار بیولوژیکی مفیدی به ویژه در خانم ها در دوران یائسگی داشته باشد. ایزوفلاون ها موجب افزایش متابولیسم ۲- هیدروکسی استروژن وتنظیم متابولیسم ۱۶- هیدروکسی استروژن می شوند که درنتیجه باعث تنظیم تعادل استروژن و بهبود گر گرفتگی و سلامت بیشتر سلول های سینه و کاهش احتمال سرطان سینه می شود. افزون براین فلاون ها نقش مهمی در سلامت سیستم قلبی – عروقی، سلامت استخوان و مفاصل، کاهش کلسترول، بهبود ناراحتی های عصبی و روحی در زمان یائسگی، کاهش فشار خون، تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از پیری یبوست، ایفا می کنند.

ایزوفلاون های موجود در سویا جهت سلامتی استخوان ها و پیشگیری از پوکی استخوان در طول یائسگی و یا پس از یائسگی مفید هستند.
مطالعات علمی نشان داده است که این ترکیبات اثر مفیدی در مهار کاهش توده استخوانی در زنان یائسه دارند ایزوفلاون ها با افزایش شاخص های استخوان های سازی و مهار شاخص های خوردگی استخوان استخوان موجب تغییر متابولیسماستخوان در جهت حفظ توده استخوانی به ویژه در افراد در معرض خطر می شوند. علاوه براین مصرف ترکیبات سویا می توانند از شکسته شدن کلاژن که اصلی ترین پروتئین ماتریکس استخوان است، جلوگیری نماید. البته جهت شناخت مکانیسم عمل ایزوفلاون ها نیاز به مطالعات بیشتر در این زمینه می باشد.

Posted in قرص،گل دارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
7 + 18 =