فهرست بستن

موارد مصرف شربت لاگزاریسین دینه ایران :

مسهل – ملین

قیمت برای مصرف کننده :

5500 تومان

شکل دارویی :

شربت ۴۰ میلی لیتر

دستور مصرف :

به عنوان مسهل :
شب قبل از عمل جراحی یا کولونوسکوپی و رادیولوژی شام زودتر و به صورت مایعات رقیق میل شود.
۲ الی ۳ ساعت بعد از صرف شام، با توجه به وزن بیمار ۱ تا ۲ شیشه لاگزاریسین با آب جوش پر و تکان داده شود و امولسیون شیری رنگ طعم دار و معطر حاصله تماما میل گردد. در کودکان بالای ۲ سال با نظر پزشک معادل ۵ الی ۲۰ میلی لیتر از امولسیون مصرف شود و به دنبال آن، 1 تا 2 لیوان آب گرم صرف شود.
به عنوان ملین :
در صورتی که از امولسیون لاگزاریسین به عنوان ملین (برای درمان یبوست) استفاده شود، ۵ الی ۱۰ میلی لیتر و فقط یک نوبت در هر هفته مصرف شود. باقیمانده در یخچال نگهداری شده و قبل از مصرف به دمای محیط رسیده و خوب تکان داده شود.

اجزا فرآورده :

روغن کرچک (Ricinus Communis oil) طعم دار و معطر همراه با مواد امولسیون کننده

موارد منع مصرف :

در مورد انسداد روده، بیماریهای التهابی مزمن روده، آپاندیسیت، و دردهای با منشا نامعلوم و افراد حساس به روغن کرچک منع مصرف دارد.

عوارض جانبی :

با مقدار مصرف پیشنهادی عوارض سوء مشاهده نشده است. ولی در افراد حساس ممکن است باعث تهوع، استفراغ و کولیک گردد.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی : 

منع مصرف دارد .

نکات قابل توجه :

در دوران قاعدگی با احتیاط مصرف شود.

مکانیسم اثر و آثار فارماکولوژیک :

روغن کرچک پس از مخلوط شدن با صفرا و آنزیم های لوزالمعده، اسید ریسینولئیک آزاد می کند، این اسید در مجرای روده کوچک با سدیم و پتاسیم تشکیل مواد صابونی داده و حرکت مایع را از روده کوچک به کولون تسهیل می نماید و مخاط کولونی را نیز همانند مخاط روده کوچک، تحت تاثیر قرار داده و باعث مهار حرکت آب و الکترولیت ها به داخل مجاری ژژونمی و ایلئومی، مشابه بیماری های اسهال می شود. الکترولیت ها از طریق فشار اسموتیک آب را به داخل مجاری انتقال داده و باعث افزایش شل شدن محتوای مجاری می شوند. این اثر با اثرات تحریکی اسیدریسینولئیک برروی عضله صاف روده ای توام گشته و باعث افزایش حرکات دودی در روده کوچک و کاهش فرصت برای جذب محتویات روده می گردد.

با توجه به طعم نامطبوع وعدم تحمل بیمار و لزوم مصرف روغن کرچک جهت اثر مسهلی و سرعت اجابت مزاج و تخلیه کامل روده برای انجام رادیوگرافی وکولونوسکوپی ، لاگزاریسین دینه تهیه گردیده است. مصرف لاگزاریسین جهت تخلیه روده ها بسیار راحت تر از بلعیدن 40 عدد کپسول 1 گرمی و یا سایر داروهایی است که با اثرات مشابه نیاز به نوشیدن مقادیر بالایی آب ( 8 لیوان) دارند. لاگزاریسین حاوی روغن کرچک همراه با مواد خوش طعم کننده و معطر و آماده برای تهیه امولسیون می باشد و ضمن داشتن تمامی مزایای روغن کرچک، عاری از مشکلات بدطعمی و تحمل ناپذیری است و بعلاوه مصرف آن براحتی توسط بیمار پذیرفته می شود .

Posted in داروسازی دینه ایران،شربت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
23 + 13 =