فهرست بستن

موارد مصرف شربت عناب باریج اسانس:

رقیق کننده و تصفیه کننده خون – درمان کمکی سندرم متابولیک – درمان کمکی کبد چرب – کاهش ویسکوزیته خون

قیمت برای مصرف کننده :

16500 تومان

شکل دارویی :

شربت، ظرف ۱۲۰ میلی‌لیترهمراه با بروشور در جعبه مقوایی

دستور مصرف :

روزی سه بار هربار ۲ قاشق غذاخوری میل شود.

اجزا فرآورده :

 عصاره میوه عناب (Ziziphusjujuba) – عصاره اندام هوایی آویشن (Zataria multiflora)

استاندارد شده :

 بر اساس وجود ۳۰ تا ۶۰ میلی‌گرم فنولیک تام (بر حسب گالیک اسید) در هر ۵ میلی‌لیتر شربت

موارد عدم مصرف و نکات قابل توصیه :

در کودکان مصرف نشود.

عوارض جانبی:

عارضه جانبی خاصی گزارش نشده است.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی :

در دوران بارداری و شیردهی منع مصرف دارد.

شرایط نگهداری :

همانند سایر داروها،شربت عناب باریج را از دید و دسترس کودکان دور نگهدارید.

فرآورده در ظرف دربسته، دور از نور و در دمای ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد نگهداری شود.

مکانیسم اثر و آثار فارماکولوژیک :

این دارو با ترکیبی از دو گیاه عناب و آویشن به عنوان یک رقیق‌کننده مؤثر خون در منابع متعدد طب سنتی مطرح شده است. از سویی دیگر مطالعات بالینی و تجربی جدید تأیید کننده موارد مصرف سنتی شربت عناب وآویشن می‌باشد که سبب توسعه آثار درمانی آنها می‌گردد.کارآزمایی بالینی سه‌سو‌کور کنترل‌دار تصادفی شده که اخیراً منتشر شده نشان می‌دهد مصرف عناب سبب کاهش معنی‌دار کلسترول تام، LDL و تا حدی تری گلیسرید سرم می‌شود. همچنین مطالعات دیگر گویای این مطلب استکه عناب و یکی از مواد مؤثره موجود در آن – بتولینیک اسید – با افزایش تولید نیتریک‌اکساید و کاهش بیان اکسیدازهای NADPH در سلول‌های اندوتلیال عروق سبب محافظت عروق از ترومبوز می‌شود. مطالعات جدید دیگری نیز وجود دارند که نشان می‌دهند عناب علاوه بر کاهش تری گلیسرید، کلسترول وقند سرم، پرفشاری خون را نیز کاهش می‌دهد و می‌تواند سبب کاهش اشتها گردد.

همچنین آویشن موجود در دارو با کاهش مقاومت به انسولین و کاهش قند خون سبب هم افزایی اثر عناب می‌گردد. همه این مطالعات مؤید این مطلب هستند که شربت عناب در درمانسندرم متابولیک -که متشکل از ۵ مشکل چاقی شکمی، بالا رفتن فشار، قند، تری گلیسرید و LDL خون است مؤثر می‌باشد.

مطالعات انجام شده پیرامون میوه عناب نشان می‌دهد ترکیبات موجود در این میوه دارای خواص آنتی اکسیدانی قابل توجه هستند. این مواد در کنار برخی دیگر از ترکیبات گیاه با خاصیت محافظ کبدی (Hepatoprotective)، کبد را در مقابل آسیب محافظت کرده و سبب کاهش آنزیم‌های کبدیAST و ALT می‌شوند. در یک مطالعه نشان داده شده که عناب می‌تواند از تشکیلکبد چرب جلوگیری نماید.

آثار دارویی فوق الذکر نشان می‌دهد که شربت عناب می‌تواند در کاهش غلظت خون نیز مؤثر باشد. غلظت خون (Blood viscosity) مرتبط با عوامل متعددی مانندفشار خون بالا، کلسترول تام، VLDL، LDL، تری گلیسرید، شیلومیکرون‌ها و نیز ابتلا به دیابت و مقاومت در برابر انسولین است. شربت عناب با تأثیر بر این عوامل می‌تواند سبب کاهش غلظت خون گردد.

Posted in باریج اسانس،شربت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
6 + 25 =