فهرست بستن

موارد مصرف شربت اهورا اهورا نی نی اهورا دارو :

درمان نفخ و درد ناشی از آن و تشکین علایم سوءهاضمه در نوزادان و کودکان

قیمت برای مصرف کننده :

۱۲۰۰۰ تومان

وضعیت موجودی محصول : موجود

 

شکل دارویی :

شربت ۱۲۰ میلی لیتر

دستور مصرف :

کودکان یک تا شش ماهه ۵ میلی‌لیتر. کودکان شش ماهه تا دو ساله ۱۰ میلی‌لیتر. در صورت نیاز، مقادیر می‌تواند بین ۴ تا ۶ بار تکرار گردد.

اجزا فرآورده :

زیره سیاه، نعناع، پونه کوهی

مواد موثره :

هر میلی‌لیتر حاوی ۰/۱۱ میلی‌گرم کارون

موارد منع مصرف و نکات قابل توجه :

در کودکان مبتلا به ناراحتی کلیه مصرف نگردد.
در کودکان دیابتی زیر نظر پزشک مصرف گردد.
پس از باز شدن در شیشه حداکثر تا یک ماه مصرف گردد.

عوارض جانبی :

در مواردی نادر برخی اشخاص ممکن است به آنتول موجود در رازیانه حساسیت داشته باشند. عوارضی چون راش جلدی، تهوع، استفراغ و تشنج در اثر مصرف خوراکی رازیانه ذکر شده، لیکن حساسیت‌زایی آن بسیار کم بوده حتی کمتر از شیر و سویاست.
از سوی اتحادیه‌ی اروپا از سال ۱۹۷۳ مصرف رازیانه به عنوان غذا مورد موافقت قرار گرفته و توسط FDA هم تأیید شده است.

تداخل دارویی :

در مطالعات اخیر تداخل دارویی مشخصی از زیره‌ی سیاه و زیره‌ی سبز با داروهای ضد سل مشخص شده است.

شرایط نگهداری : 

در جای خنک و دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

مکانیسم اثر و آثار فارماکولوژیک :

دیسکلومین تنها داروی موثر بر این اختلال می‌باشد که متأسفانه ۵ درصد شیرخواران درمان‌شده با این دارو، عوارض جانبی خطرناک مانند آپنه (قطع موقتی تنفس)، کما، تشنج و حتی مرگ گزارش شده است و تجویز آن در شیرخواران کمتر از ۶ ماه ممنوع است.

گیاه رازیانه از ترکیبات شیمیایی تشکیل شده که مهمترین آن آنتول (anethole) بوده که ساختمان شیمیایی آن مشابه دوپامین است و به طور طبیعی در بدن ساخته می‌شود. از جمله اثرات دوپامین شل کردن عضلات روده‌ی کوچک است که شاید توضیح‌دهنده‌ی تأثیر مفید رازیانه باشد.

کولیک یک بیماری شایع است که از هر ۵ نوزاد یک نفر مبتلا به کولیک می‌باشد و معمولاً در پسرها و بچه‌های اول دیده می‌شود. رازیانه علاوه بر اثر آنتی‌اسپاسمودیکی، فعالیت آنتی‌اکسیدان، ضدمیکروبی، ضدالتهابی و سرطانی دارد که احتمالاً به ترکیب آنتول آن نسبت داده می‌شود.

مطالعه‌ای که ساوینو و همکاران در سال ۲۰۰۵ انجام دادند، تأثیر عصاره‌ی رازیانه، بابونه‌ی دارویی و بادرنجبویه را به صورت کارآزمایی بالینی دو سو کور بر درمان کولیک شیرخوارانی که از شیر مادر تغذیه می‌کردند سنجیدند، طول مدت درمان یک هفته بوده و در طی این مدت کولیک شیرخواران بهبود یافت.

در مطالعه‌ای دیگر محققان امولوسیون روغن دانه‌ی رازیانه را با دارونما جهت درمان شیرخواران مقایسه کردند، در گروه مداخله نسبت به گروه شاهد، کاهش معناداری در شدت کولیک شیرخواران مشاهده شد. در گروه رازیانه عوارض جانبی طی مدت درمان گزارش نشد.

در مطالعه‌ای دیگر اثر گریپ واتر که درمان سنتی و روتین کولیک شیرخواران است مورد بررسی قرار گرفت. گریپ واتر در بهبود علائم و نشانه‌های کولیک شیرخوار موثر بود ولی آنان اعلام کردند گریپ واترهایی که در ترکیب خود حاوی بی‌کربنات هستند، با جذب به داخل گردش خون می‌توانند منجر به عوارض جانبی ناخواسته شده و به دلیل ایجاد pH قلیایی باعث رفلاکس معده و اختلال در جذب مواد غذایی شود. به نظر می‌رسد پاتوژنز کولیک در اثر اسپاسم عضلات صاف روده‌ی باریک بوده و تأثیر رازیانه در نتیجه‌ی عملکرد ضداسپاسم آن باشد این ویژگی را می‌توان به ماده‌ی شیمیایی آنتول که جزء ترکیب اصلی این گیاه بوده و مشابه دوپامین عمل می‌کند نسبت داد.

ممکن است این تشابه در نتیجه‌ی اتصال آنتول به گیرنده‌های دوپامینرژیک باشد، بنابراین درمطالعه‌ای بالینی قطره‌ی رازیانه به میزان یک قاشق چای‌خوری ۳ بار در روز به نوزاد کمتر از یک ماه و یک قاشق مرباخوری ۳ بار در روز به شیرخوار ۶-۱ ماهه و به گروه شاهد شربت گریپ واتر به همین میزان به مدت یک هفته داده شد.

بر اساس نتایج حاصل از این پژوهش، عصاره‌ی رازیانه نیز همانند شربت گریپ واتر در بهبود و کاهش علائم کولیک موثر است بنابراین می‌توان از آن به عنوان یک روش بی‌خطر، موثر و کم‌هزینه در درمان کولیک شیرخواران استفاده کرد.

زیره‌ی سیاه ضدنفخ و ضداسپاسم می‌باشد؛ از این رو در درمان مشکلات گوارشی و اسهال، سوءهاضمه، نفخ شکم و کولیک استفاده می‌شود.

نعناع دارای اثر آنتی‌اسپاسمودیک، کاهش توان اسفنگتر تحتانی مری، اثر ضد نفخ و بادشکن است و به هضم غذا کمک می‌کند.

برای ناراحتی‌های معده و اسهال و برای تحریک ترشح صفرا در یرقان و سایر بیماری‌های کبدی به کار می‌رود. ضدتشنج، بادشکن و مقوی معده است و روغن آن برای عصبانیت، بی‌خوابی، کرامپ، سرفه، میگرن، سوءهضم، تهوع، درد شکم، سردرد و استفراغ عصبی مصرف می‌شود.

همچنین عرق حاصل از تقطیر سرشاخه‌های گلدار آن به عنوان ضدنفخ، ضدسردرد و تسهیل‌کننده‌ی هضم کاربرد دارد.

گزارش‌های مربوط به اثرات سلولی نعناع بیان می‌کند که نعناع با اثر بر کانال‌های کاتیونی موجود در غشا سلول، منجر به کاهش جریان رو به داخل سلولی در حالت استراحت شده و آستانه‌ی تحریک سلول‌ها را افزایش می‌دهد. همچنین گزارش شده که نعناع روی کانال‌های کلسیمی موجود در غشا سلول اثر گذاشته و میزان جریان کلسیمی را به داخل کاهش می‌دهد.

عصاره‌ی هیدروالکلی پونه باعث فعالیت ضداسپاسمی از طریق اختلال در تحریک کلسیم و همچنین فعال شدن کانال‌های پتاسیمی می‌شود.

نتایج تحقیقات اخیر حاکی از آن است که عصاره‌ی پونه نقش موثری در شل‌کنندگی عضلات صاف روده برای درمان اختلالات دستگاه گوارش مانند اسهال و کولیک دارد.

در آزمایشی فعالیت ضدمیکروبی پونه‌ی کوهی در غلظت ۰/۲۵ درصد μg/ml بر روی باسیلوس سرئوس و باسیلوس سوبتیلیس بررسی شد. در آزمایشی دیگر روی ۷۰ کودک مبتلا به اسهال حاد غیرباکتریال تأثیر درمانی گیاه پونه بررسی شد. نتایج این مطالعه حاکی از اثر ضداسهالی گیاه پونه در درمان اسهال می‌باشد.

Posted in اهورا دارو،شربت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
26 × 14 =