فهرست بستن

توجه نمایید که موارد مصرف ، مقدار مصرف و نحوه مصرف در حیطه تخصص پزشک می باشد اما به طور معمول می توان به موارد زیر اشاره کرد :

نام رایج دارویی :

کوتریموکسازول

موارد مصرف سوسپانسیون کوتریکسول تهران شیمی :

آنتی بیوتیک

مقدار مصرف  :

به عنوان ضد باکتری :

در بزرگسالان و کودکان با وزن بیشتر از ۴۰ کیلوگرم، ۸۰۰ میلی گرم سولفامتوکسازول و ۱۶۰ میلی گرم تری متوپریم هر ۱۲ ساعت
در نوزادان کمتر از ۲ ماه توصیه نمی شود.

در نوزادان بیشتر از ۲ ماه و کودکان با وزن ۴۰ کیلوگرم و کمتر مقدار مصرف بر اساس وزن بدن محاسبه می شود. مقدار معمول، ۲۰ تا ۳۰ میلی گرم سولفامتوکسازول و ۴ تا ۶ میلی گرم تری متوپریم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن هر ۶ ساعت می باشد.

درمان پنومونی :

در بزرگسالان و کودکان بزرگتر از ۲ ماه مقدار بر اساس وزن بدن محاسبه می شود. مقدار معمول ۱۸/۷۵ تا ۲۵ میلی گرم سولفامتوکسازول و ۳/۷۵ تا ۵ میلی گرم تری متوپریم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر ۶ ساعت می باشد.

پیشگیری از PCP :

مقدار در بزرگسالان و نوجوانان ۸۰۰ میلی گرم سولفامتوکسازول و ۱۶۰ میلی گرم تری متوپریم یک بار در روز است و در نوزادان و کودکان با سن ۴ هفته و بیشتر مقدار مصرف توسط پزشک تعیین می شود. لازم به ذکر است که در کلیه موارد، مقدار مصرف توسط پزشک تعیین می شود.

نحوه مصرف :

در صورت فراموش کردن یک نوبت از دارو به محض به یاد آوردن سریعاْ آن را مصرف نموده و در صورتیکه زمان نوبت بعدی فرا رسیده بود از خوردن آن صرف نظر کرده و مطابق قبل دارو را مصرف کنید و مقدار آن را دو برابر نکنید.

شکل دارویی :

سوسپانسیون (۴۰ + ۲۰۰) میلی گرم / ۵ میلی لیتر.


عوارض جانبی :

هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است دارای یکسری عوارض جانبی نیز باشد اگر چه تمامی این عوارض ممکن است در یک فرد بروز نکند ولی در صورت بروز هر یک از آنها با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

مصرف این دارو در زنان باردار توصیه نمی شود چون ممکن است باعث بروز لب شکری و مشکلات استخوانی در نوزاد شود. این دارو در شیر مادر ترشح می شود و ممکن است باعث مشکلات کبدی شود لذا مصرف آن در مادران شیرده توصیه نمی شود.

هشدار ها :

مصرف این دارو در کودکان کمتر از ۲ ماه توصیه نمی شود

در صورت بروز سرگیجه احتیاط کنید

با توجه به افزایش حساسیت پوست به نور خورشید در اثر مصرف این دارو، ممکن است نور خورشید به مدت کوتاه نیز باعث خارش، جوش جلدی، قرمزی یا سوختگی شود، لذا از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و یا لامپ های خورشیدی بخصوص در ساعت های ۱۰ صبح تا ۳ بعداز ظهر اجتناب کنید.

در صورت بروز حساسیت به نور، پزشک معالج را مطلع کنید

نکته :

در صورت لزوم استفاده از آنتی بیوتیک، دارو را در فواصل زمانی منظم مصرف کنید و دوره درمان را کامل کنید.

بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها با برخی مواد غذایی تداخل دارند و معمولاً بهتر است با شیر، آبمیوه، چای و نوشابه مصرف نشوند.

مصرف همزمان شیر با برخی آنتی‌بیوتیک‌ها، اثرگذاری‌شان را کاهش مي‌دهد، بهتر است آنتی‌بیوتیک را همراه با آب فراوان و بعد از غذا مصرف کنید اما برخی از آنتی بیوتیک ها باید با معده خالی مصرف شوند تا اثرگذاری بیشتری داشته باشند.

بهتر است قبل از مصرف هر نوع آنتی بیوتیکی در مورد نحوه صحیح مصرف آن با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

Posted in داروسازی تهران شیمی،سوسپانسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
3 × 17 =