فهرست بستن

سندروم روده تحریک پذیر Irritable Bowel Syndrome

تعریف :

یک اختلال شایع گوارشی است که ویژگی اصلی آن ایجاد تغییر در اجابت مزاج و درد شکمی است. این بیماری معمولاً در جوانان مخصوصاً افراد زیر 45 سال سن دیده می شود. ولی ممکن است افراد مسن نیز درگیر این بیماری شوند. میزان شیوع این بیماری در زنان 2 تا 3 برابر مردان است.

علائم :

شایع ترین علائم این بیماری درد شکم همراه با تغییر اجابت مزاج به صورت یبوست و اسهال است ، ( نفخ و صدای شکم ) معمولاً درد در نواحی بالای شکم یا پهلوها احساس می شود و به صورت ادواری تشدید یا تخفیف می یابد. این در حالی است که در برخی از بیماران درد دائمی است. درد شکمی معمولاً در ساعات بیداری وجود دارد غالباً با مصرف غذا های خاص یا استرس عاطفی افزایش یافته و با دفع گاز و مدفوع کاهش می یابد. بسیاری از بیماران از نفخ ، صدای شکمی و سوءهاضمه ( سوزش سر دل ، تهوع و استفراغ ) نیز شکایت دارند. بیماری مشخص روانی در بیماران IBS یافت نشده است اما افراد مبتلا اغلب افرادی حساس و زودرنج هستند و به استرس های عاطفی و روانی حساسیت زیادی نشان می دهند. اضطراب و افسردگی در این بیماران شایعتر است.

درمان :

مهمترین قدم در درمان آن است که بیمار اطمینان حاصل کند بیماری خطرناکی نداشته و سیر بیماری پیشرونده نیست. بیمار باید از مصرف مواد غذایی مانند قهوه ، کلم ، نخود ، لوبیا ، بادمجان و شیر یا لاکتوز که سبب تشدید علائم بیماری می شود ، اجتناب کند. بیمارانی که از یبوست شکایت دارند به مصرف غذا های پر فیبر توصیه می شوند و نیز بیمارانی که از اسهال رنج می برند رژیم غذایی مناسب و کم چرب داشته باشند.