فهرست بستن

سرفه Cough

تعریف :

سرفه واکنش ریه ها به تحریک است. عملا هر تحریکی می تواند باعث ایجاد سرفه شود.

علت :

سرفه یک نوع علامت ناشی از تحریک ریه ها و یا گلو می باشد. بنابراین برحسب عامل تحریک علل مختلفی دارد که عبارتند از :

حساسیت به مواد شیمیایی، بخار مواد سمی، گرده گل، گرد و غبار و فضولات حیوانات می تواند ریه ها و برونشها را تحریک کرده سبب ایجاد سرفه شود.

آسم از علل مهم سرفه می باشد. خصوصا سرفه های ناشناخته و شبانه ناشی از آسم می باشد. سرفه های آسم همراه خس خس و تنگی نفس است که ناشی از تنگی مجاری هوایی است.

پریدن آب دهان به گلو ناشی از اختلال گوارشی ( رفلاکس ) سبب سرفه می شود. این بیماری ناشی از اختلال کار دریچه اتصال مری به معده می باشد که شیره گوارشی به مری برگشت داده شده و در گلو ایجاد سرفه می کند.

 عفونت های باکتریایی، ویروسی و قارچی اعم از سرماخوردگی تا برونشیت سبب التهاب مجاری تنفسی شده و ایجاد سرفه می کند. در این موارد علاوه بر سرفه تب، درد قفسه سینه و احساس ناخوشی نیز وجود دارد. در ابتدا سرفه ها خشک می باشند ولی با افزایش التهاب سرفه ها خلط دار می شوند.

 سرفه های آزاردهنده متوالی ممکن است از برونشیت مزمن یا آمفیزم باشند. در صورتی که سرفه های دائمی همراه با تولید خلط به مدت بیش از سه ماه در هر سال در عرض سه سال گذشته تکرار شوند باید به برونشیت مزمن شک کرد.

 سرفه همراه با خلط خونی یادآور بیماری های بدخیم و عفونت هایی مانند سل می باشد.

 سرفه همراه با تنگی نفس و ورم پاها می تواند ناشی از بیماری های قلبی و عروقی باشد. نارسایی احتقانی قلب سبب جمع شدن مایع در ریه ها شده و باعث سرفه می شود.

درمان :

اگر مدت سرفه بیش از سه هفته طول کشیده باشد و شدت آن در حال افزایش و همراه با خلط خونی باشد، بهتر است به پزشک مراجعه شود. در صورتی که سرفه با خلط روشن یا سفید توام باشد، ممکن است نتیجه دوره حاد بیماری سرماخوردگی یا آنفولانزا باشد و تلاش بدن برای رهایی یافتن از خلطی است که در نتیجه مبارزه با عفونت به وجود آمده است. این شکل از سرفه، برونشیت حاد نامیده می شود و ناشی از یک عفونت ویروسی است که هر چند ناراحت کننده است ولی وجود آن برای دفع خلط ضروری می باشد. جهت درمان می توان با محلول آب نمک گلو را غرغره نمود.