فهرست بستن

ریزش مو Hair Loss

تعریف :

مردان و زنان به علت نازک شدن تارهای مو که یکی از مهمترین عوامل در ریزش موهای سر محسوب می شود در معرض ابتلا به ریزش مو قرار می گیرند. این بیماری که ممکن است در سنین مختلف بروز کند با استفاده از روش های درمانی که هم اکنون موجود می باشد می تواند درمان شده و یا بهتر از حالت کنونی شود.

علت :

ریزش مو دارای علت های فراوانی است که از جمله می توان به موارد ارثی، هورمونی، تغذیه ای، اعصاب و روان، مصرف دارو، بیماری های داخلی و پوستی، اعمال جراحی و بارداری اشاره کرد.

طاسی مردانه : این نوع ریزش مو در مردان و بیشتر در سنین ۲۰ تا ۵۰ سالگی رخ می دهد، شایعترین فرم ریزش مو است و زمینه ژنتیکی دارد. این نوع ریزش مو در ۴۶٪ مردان گزارش می شود. طاسی در مناطق پیشانی و گیجگاهی بیشتر است و علت آن حساسیت بیش از حد پیاز مو در هورمون های مردانه است. این نوع طاسی درمان قطعی ندارد و تنها درمان پذیرفته شده آن داروی ماینوکسیدیل است که تحت شرایط خاصی موثر می باشد.

طاسی زنانه : در زنان بالای ۴۰ سال رخ می دهد و شکل ریزش مو از فرق سر شروع می شود. علت آن بیماری هایی است که هورمون های جنسی مردانه را در خود افزایش می دهد. درمان این حالت درمان بیماری زمینه ای است و با کاهش این هورمون ها ریزش مو قطع می شود.

سوءتغذیه : کمبود تغذیه ای پروتئین، اسید چرب ضروری، ویتامین ها و املاح از علل مهم ریزش مو می باشند که قابل پیشگیری و درمان است. شایعترین علت ریزش مو در خانم ها کمبود آهن است که از سنین نوجوانی تا میانسالی مطرح می باشد.

استرس : ناراحتی و افسردگی می تواند از علل مهم ریزش مو باشد.

مصرف دارو : همه داروها باعث ریزش مو نمی شوند و یا یک داروی خاص نیز در تمام افراد باعث ریزش مو نمی شود. برخی افراد به داروهای خاصی حساسیت بیشتری نشان می دهند که مربوط به سیستم داخلی بدن آنها می باشد که سبب ریزش مو می شوند. مانند داروهای ضد افسردگی، داروهای تیروئید، داروهای قلبی و عروقی و قطع قرص های پیشگیری از حاملگی پس از مصرف طولانی.

بیماری های داخلی و پوست : وجود تب بالا می تواند سبب ریزش مو شود. بیماری های پوستی مانند لوپوس و بیماری های تاولی

اعمال جراحی و بارداری : فاصله این موارد با ریزش مو معمولا ۲ تا ۶ ماه می باشد. مثلا در خانم ها ۳ ماه بعد پس از زایمان ریزش مو شروع می شود.

درمان :

یک انسان بالغ در حدود ۱۰۰۰۰۰ تار مو بر روس سر دارد که هر تار مو بین ۲ تا ۱۰ سال عمر می کند و رشد آن به طور معمول یک سانتی متر در ماه می باشد. ممکن است روزانه ۲۰ تا ۱۰۰ تار مو به طور طبیعی بریزد. یک برنامه غذایی صحیح که حاوی ویتامین ها، املاح و اسیدهای چرب ضروری باشد در رشد موها تاثیر بسیار دارد. ناراحتی های عصبی، بی خوابی یا کم خوابی سلامت موها را به خطر می اندازد. افزایش سرعت جریان خون سر نقش مهمی در رشد موها دارد که می توان با ماساژ سر این سرعت را افزایش داد.