فهرست بستن

بیدمشک Pussy Willow

معرفی :
گیاه دارویی بیدمشک از بید معمولی با نام نژادی از درخ بید است که اندازه آن از بید معمولی کوچکتر ولی سنبله های آن دارای اسانس های معطری است. جالب است بدانید که گل های گیاه دارویی بیدمشک قبل از باز شدن برگ ها ظاهر می شوند و معطر هستند و رنگ این گیاه در بهترین نوع بیشتر است. اسانسی از گل های این گیاه گرفته می شود که به آن عرق بیدمشک می گویند که همراه با شربت جهت معطر شدن شربت مصرف دارند و به عنوان درمان نیز مصرف می شود. طبیعت گیاه بیدمشک سرد و تر و مقوی قوای دماغی و قلب و مفرح مزاج است و سردرد های مزاج را تسکین می دهد. درختان بیدمشک به عنوان نخستین درختان در فصل بهار در شمال غرب ایران شکوفه می کنند و این شکوفه ها به عنوان پیک بهاری به گل می نشیند. به دلیل داشتن خواص پزشکی متعدد عطر و طعم بیدمشک از زمانهای دور مدنظر بوده و این امر باعث شده تا مردم منطقه عرق بیدمشک را به دلیل خاصیت درمانی آن ، در خانه های خود داشته باشند. مردم این منطقه معتقدند که عرق بیدمشک در تسکین اعصاب، درمان کم خونی و ناراحتی های قلبی موثر است.

خواص دارویی :
در مورد این عرق بسیار مفید باید گفت که عرق بیدمشک با داشتن ترکیباتی همچون ژرانیون سالیسین و تانن به عنوان داروی موثر در تقویت قلب ، آرام بخش و رفع کننده درد و خستگی شهرت یافته است. عطاران معتقدند بیدمشک گیاهی ملین و تقویت کننده قلب و دستگاه گوارش است و مصرف عرق آن اشتها را افزایش می دهد. عرق بیدمشک تقویت کننده دستگاه عصبی و جوشانده برگ آن با عسل آرام کننده اعصاب است. همچنین جوشانده گل آن بیماری های عصبی ، افسردگی ، درد های عضلانی و بیماری های روماتیسمی را درمان می کند.

بیدمشک گیاهی است ملین و تقویت کننده قلب ، اعصاب و محرک قوای جنسی. این گیاه دارویی دستگاه گوارش را تقویت کرده و اشتها را افزایش می دهد. جوشانده برگ یا پوست درخت بیدمشک سبب دفع انگل ها و کرم های معده و روده می شود. عرق بیدمشک مقوی قلب بوده و برای حفظ سلامتی آن بسیار مناسب و موثر است و همچنین باعث کاهش تب شده و خاصیت تب بری دارد.
عرق بیدمشک قندخون را پایین می آورد و نوشیدن آن بدون مواد شیرین کننده به مقدار قابل توجهی قندخون را کاهش می دهد.