فهرست بستن

موارد مصرف قطره پرتقال باریج اسانس :

افسردگی

قیمت برای مصرف کننده :
۱۱۵۰۰ تومان

شکل دارویی :

قطره، ظرف ۱۵ میلی لیتر.

دستور مصرف :

 ۳ بار در روز، هربار ۲۰-۱۰ قطره با مقداری مایعات

اجزا فرآورده :

اسانس پوست پرتقال (Citrus sinensis)

استاندارد شده :

بر اساس وجود حداقل ۱۸ میلی گرم لیمونن در هر میلی لیتر فرآورده.

عوارض جانبی:

با مقدار توصیه شده و نحوه مصرف مناسب، عارضه ای مشاهده نشده است. با اینحال ممکن است کاهش فشار خون در افراد مستعد و افزایش حجم ادرار ایجاد شود.

موارد منع مصرف:

افراد دارای فشار خون پایین.

تداخلات دارویی:

داروهای کاهش دهنده فشار خون، داروهای ضد افسردگی

استفاده در دوران بارداری و شیردهی:

مطالعه نشده است.

نکات قابل توصیه:

• همانند سایر داروها ، قطره پرتقال را از دید و دسترس اطفال دور نگهدارید.

• افسردگی را با تشخیص پزشک درمان نمایید.

بلافاصله پس از مصرف قطره پرتقال در شیشه را محکم ببندید و دور از نور، در دمای۳۰-۱۵ درجه سانتیگراد نگهداری نمایید

مکانیسم اثر و آثار فارماکولوژیک :

افسردگی از شایعترین اختلالات روانپزشکی با شیوع ۲۰-۱۵ درصد میباشد که می‌تواند موجب افت عملکرد فرد در زمینه‌های مختلف شخصی و اجتماعی و عدم احساس لذت و ایجاد فشار عاطفی گردد.

اسانس پرتقال شادی آور، ضد افسردگی، ضد اسپاسم، تقویت کننده معده (stomachic)، آرامبخش خفیف و اسانس مناسبی برای مقابله با بی‌خوابی (insomnia) است.

مکانیسم ضدافسردگی مرکبات بخصوص افشرده پرتقال احتمالاً از طریق تأثیراتی است که این مواد بر سیستم ایمنی و اندوکرین بدن می‌گذارند و باعث تنظیم اختلالات موجود در این سیستم‌ها می‌شوند.

در یک کارآزمایی بالینی تصادفی شده روی ۱۵۰ بیمار ۵۰-۱۸ ساله مبتلا به افسردگی اساسی؛ اثر بخشی افشرده پرتقال با فلوکستین مقایسه گردید. بیماران در ۳ گروه ۵۰ نفری تحت درمان با افشرده پرتقال ۱۰ قطره در روز، فلوکستین ۲۰ میلی گرم در روز و افشرده پرتقال ۲۰ قطره در روز قرار گرفتند.

برای بیماران در شروع بررسی، بعد از هفته سوم درمان و بعد از ۶ هفته تست افسردگی هامیلتون و پرسشنامه عوارض جانبی تکمیل گردید. ۷۴ بیمار تا پایان مطالعه در تحقیق باقی ماندند. بعد از ۶ هفته درمان؛ میزان بهبود نمره تست افسردگی هامیلتون در گروه تحت درمان با فلوکستین ۱۵/۸ نمره و در گروه تحت درمان با ۱۰ و ۲۰ قطره افشرده پرتقال به ترتیب ۸۰/۱۵ و ۱۲ نمره بود. میزان بهبود نمره تست هامیلتون در مجموع بیمارانی که از افشرده پرتقال استفاده کرده بودند صرف نظر از دوز درمان ۵۴/۱۳ نمره بود.

میزان بهبود با فلوکستین با میزان بهبود با ۲۰ قطره افشرده پرتقال تفاوت معنی‌داری نداشت(p>0.05) همچنین بین میزان بهبود افسردگی با ۱۰ و ۲۰ قطره افشرده پرتقال نیز تفاوت معنی‌داری دیده نشد(p>0.05) اما بیمارانی که روزی ۱۰ قطره افشرده پرتقال دریافت کرده بودند بهبود بیشتری نسبت به بیماران تحت درمان با فلوکستین نشان دادند که بر اساس آزمون ANOVA این تفاوت معنی‌دار بود(p=0.001) همچنین بین بهبود مصرف‌کنندگان افشرده پرتقال به طور کلی و فلوکستین نیز تفاوت معنی‌داری مشاهده شد.(p<0.05)

در این مطالعه تاثیرات درمانی ضدافسردگی افشرده پرتقال در زنان و مردان تفاوت معنی‌داری نداشت.

همچنین بین میزان عوارض جانبی در سه گروه تفاوت معنی‌داری مشاهده نشد.

محققین نتیجه گرفتند افشرده پرتقال می‌تواند درمان مناسبی برای اختلال افسردگی اساسی در بیماران بالغ باشد.

Posted in باریج اسانس،قطره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
28 ⁄ 1 =